Z bazénu přímo na silnice: Ranger Rover Evoque dýchá novotou

Bezpečnost, pohodlí, estetika a oblíbenost. To jsou základní rysy nám dobře známého SUV, které se na konci roku 2018 dočkalo druhé generace. Spolu s ní se postupně dostavila na trh i česká cenovka a další podrobnosti.

V porovnání s první verzí, která se představila již před několika lety, kdy bylo prodáno okolo 770 tisíců kusů, došlo k úpravě spousty vychytávek, jež po té designové stránce dýchají novotou.

Originální půvab karoserie zůstal zachován, hlavní krásy přišly s technikou, jíž doprovází zcela nový kabát. Nový rozvor mezi nápravami činí 2681 mm (o 21 mm více), přičemž celkové rozměry nás odkazují na 4371 mm do délky, 2100 do šířky a 1649 do výšky.

S ohledem na nárůst se zvýšil i obsah zavazadlového prostoru, jehož objem nyní činí 591 litrů. Tento doplněk je podpořen 21palcovými koly a tužší karoserií. Tedy SUV, jak má být.

Všechny dostupné motorizace počítají s dvoulitry a čtyřmi válci. Základní verzi motoru doprovází výkon 110 kW (150 koní), tu nejsilnější naopak 221 kW (300 koní). Na silnici tuto sílu převedeme skrze devítistupňovou automatickou převodovku. Poháněna jsou všechna čtyři kola.

Další dvě věci, které by nás mohly zaujmout, jsou dobré bezpečnostní systémy, mezi nimiž je také tzv. „průhledná“ kapota, a skvělá průjezdnost i těmi horšími terény. Například brodivost dosahuje skvělých 0,6 metru. Přiložené fotografie dokonce prozrazují, že nejde o náhodu.

Česká cena tohoto výrobku začíná na hranici okolo, 1,1 milionu korun.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky