Výsledky tvrdé práce podtrhuje DBS Superleggera, které dbá na skvělé jízdní vlastnosti

Zdali vás někdy zajímalo, jaký model od této britské automobilky je nejrychlejší a možná také i nejkrásnější, tak dnes již známe odpověď. DBS Superleggera trumfnul Vanquish a stal se novým králem v oboru.

Už jen samotný název nám naznačuje, že se jedná o velmi lehký model, což on opravdu je, jinak by nemohl dosáhnout takových statistik. Oproti základnímu modelu DB11, z něhož byla brána většina inspirace, vyšla na svět nová podoba, která je o příjemných 72 kg lehčí.

Pod kapotou se nám neschovává nic jiného než dvěma turby přeplňovaný vidlicový dvanáctiválec, jenž skrze osmistupňovou automatickou převodovku posílá všechnu sílu na zadní kola. U té potom najdeme i samosvorný diferenciál.

Dle základních informací je Superleggera nastavena tak, aby se kladl hlavní důraz na zrychlení, díky čemuž je i časový interval mezi přeřazováním o něco kratší než u předchůdce, který se zaměřoval spíše na rychlost.

Pokud jsme ale u rychlosti, je třeba zmínit, že maximální hranice u tohoto modelu atakuje hodnotu 340 km/h, což doposud žádný jiný Aston Martin říct nemůže. U zrychlení z klidu na sto je pak veden údaj 3,4 sekundy.

Aby bylo možný takových čísel dosáhnout, musí to být podpořeno i pořádným výkonem. Ten nám nyní narostl na 534 kW (725 koní) v 6500 otáčkách za minutu, přičemž točivý moment o hodnotě 900 Nm je k dispozici už od 1800 otáček.

Zdali byste si chtěli tohoto krále silnic pořídit, museli byste si sáhnout pěkně hluboko do kapsy. Současná cenovka hovoří o sedmi milionech korun.  

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky