Vrchol modelové řady je tu: Audi R8 Spyder V10 Plus

Po loňské premiéře Spyderu R8 bylo jen otázkou času, kdy se automobilka se čtyřmi kruhy ve znaku rozhodne světu představit i verzi s nejsilnějším motorem. V novém Audi R8 Spyder V10 se dostanete až za hranice možností.  

S mottem intenzivního pocitu svobody se tento kousek stává nejrychlejším otevřeným modelem od německé automobilky, jenž se co nevidět dostane do sériové výroby. Privilegium doposud nejrychlejšího vozu bez střechy značky Audi patřilo vůbec prvnímu provedení R8 GT Spyder, které se na svět dostalo v limitované edici 333 kusů v roce 2012. 

Spyder V10 vás o svých kvalitách přesvědčí už na pouhý pohled. Ohromující souhru ostře řezaných prolisů doplní dynamický charakter celého vozu vrcholící maskou chladiče Singleframe. Auto je díky své konstrukci lehčí i nižší než jeho předchůdce, což v případě supersportu bude na silnici značně cítit. 

Pod kapotou u zadní nápravy nám o objemu 5.2 litru zůstává atmosfericky plněný motor FSI, nově však s deseti válci poprvé pro model bez střechy. V tomto složení je naladěn na výkon 610 koní a na silnici je převáděn pomocí sedmistupňové převodovky S tronic prostřednictvím pohonu všech čtyř kol quattro. I díky lehčímu provedení, které oproti svému předchůdci čítá o 25 kilogramů méně (celkově 1 587 kg), se Spyder V10 Plus dostane z nuly na sto kilometrů v hodině již za 3,3 sekundy a maximální rychlosti dosáhne při 328 km/h. 

Interiér je navržen tak, aby měl řidič vše potřebné vždy po ruce. Ve spodní části přístrojové desky jsou umístěna tlačítka, s nimiž ovládáme všechny důležité funkce. Další ovládací prvky nalezneme po stranách sportovně navrženého volantu, s kterými spouštíme či vypínáme motor a volíme mezi jednotlivými režimy jízdní dynamiky. 

Spyder V10 v zeleném provedení odstínu micrommata bude součástí volitelného balíčku s tím, že si zákazník sám bude moct navrhnout zvýraznění jednotlivých prvků. Elektricky plátěná střecha ke svému plnému otevření potřebuje 20 sekund a během této doby je autu povolena maximální rychlost 50 km/h. Vrcholné provedení tohoto desetiválce se k prvním zákazníkům dostane už v září.

Foto: Audi

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky