Volkswagen odhalil třetí generaci modelu Lavida. Těšit se na něj mohou především zákazníci v Číně

O další novinku, kterou byste si tak trochu v dnešním dni mohli splést s Passatem, se postarala německá automobilka Volkswagen, která chce potěšit své příznivce zejména na asijském trhu. Lavida je například v Číně nabízena již deset let a nyní se těší ze své nové podoby. 

A ačkoliv se pro nás nemusí jednat o nic velkého, jelikož do Evropy nám tento povedený kousek s největší pravděpodobností nezamíří, pak alespoň z hlediska pokroku doby se jedná o další krok směrem kupředu. Třetí generace modelu Lavida je o něco sportovnější, modernější, větší a z hlediska interiéru stále prostornější.

Vzhledem k nedostatku informací, jaké nám byly poskytnuty, si veškeré druhy motorizací nepředstavíme. Podstatné však je, že ať už technici z německé stáje přijdou s čímkoliv, můžeme pokaždé očekávat benzinový pohon (hovoří se o patnáctistovce a dvanáctistovce s přibližně 116 koňmi), který bude k dispozici převážně s pětistupňovou manuální, nebo šestistupňovou automatickou převodovkou.

Když Volkswagen představil svou novinku v Pekingu, tedy v místě, kde se z její účasti těší nejvíce příznivců, poodhalil nám něco málo z technických doplňků a zároveň délkových parametrů vozu. Ty nám říkají, že je auto dlouhé 4541 mm (o 78 mm více než jeho předchůdce), široké 1806 mm a vysoké 1488 mm. Co se délky rozvoru mezi oběma nápravami týče, pro ni je udávána hodnota 2635 mm. 

Přesuneme-li se dovnitř, zde nám vládne nový dotykový displej systému infotainmentu či univerzální volant (s tlačítky na ovládání hlasitosti, telefonu, palubního počítače, jízdních asistentů, stanic rádia a dalších). Automobilka se také chlubí svou dvouzónovou klimatizací, díky níž si jak spolujezdec, tak řidič může nastavit svou vlastní teplotu. Ta by však měla být součástí pouze příplatkové výbavy. 

Volkswagen vedle Lavidy přivezl do Číny i Touareg a koncept I.D. Vizzion, tedy modely, jež byly představy letos na proslulém autosalonu v Ženevě. Hlavní důvod, proč se do této exotické země vydávají znovu, je v bujné prodeji, jelikož rovnou 3,2 milionů jeho vozů zde v minulém roce našlo svého nového majitele. 

A jaká má být cena našeho vozu třetí generace? Prozatím se mluví o 13 tisících euro, což v přepočtu dělá přibližně 330 tisíc korun. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky