Toyota by měla světu co nevidět představit autobus s palivovými články

Říká se, že elektromobily jsou nedílnou součástí naší budoucnosti a vesměs totéž by mělo platit i o prostředcích městské hromadné dopravy, jež si v následujících letech projdou velkou revolucí. Jak by to mělo vypadat, to nám nastínila Toyota, která vyrábí nový autobus s názvem Sora.  

A protože všichni víme, jak autobus vypadá, není potřeba si představovat nějaké bližší detaily. Více než to, co nás překvapí zvenčí, by nás mělo zaujmout, co se schovává uvnitř. V našem případě je řeč o vodíku vytvářející elektřinu v palivových článcích. 

Abychom byli v obraze, jedná se o první velký krok, který by měl nahradit to, na co jsme zvyklí u současných elektromobilů. Těžké a mnohdy i velice neefektivní akumulátory jsou nahrazený palivovými články, jež využívají chemické reakce vodíku k výrobě elektřiny. A ta následně bude zásobovat celé vozidlo. 

Tím vozidlem v současné době myslíme autobus s krycím názvem Toyota Sora. Je to klasický dvounápravový model o celkové délce 10,5 metru, šířce 2,5 metru a výšce 3,35 metru. Uvnitř pak bude dostatek místa, aby se tam vešlo až 78 osob, přičemž 22 z nich si bude moct sednout a zbytek zůstane „pouze“ vstoje. 

Samotné srdce revolučního prostředku tvoří dva elektromotory, z nichž každý má výkon 113 kW a 330 Nm točivého momentu. Elektromotorům pak dodává energii dvojice palivových článků o celkové kapacitě 235 kWh. 

Vodík pro palivové články by měl být uložen v deseti nádržích o objemu 600 litrů při pracovním tlaku 700 barů. Jak nám automobilka uvádí, autobus by měl být schopný na jednu plnou nádrž ujet až 200 km a samotné dotankování by nemělo zabrat více než 10 minut. 

Toyota myslí také na nepředvídatelné situace, a proto Soru obdařila záložním zdrojem energie. Tu představuje speciální akumulátorový NiMH set, do něhož bude autobus dodávat energii a pak ji v případě potřeby bude moct opět využít. 

Technici neopomněli ani nové bezpečnostní systémy, s nimiž se setkáváme u moderních vozů. Ze zajímavosti můžeme uvést třeba systém osmi kamer, které detekují prostor okolo vozidla, a řidič je pak upozorněn na to místo, kde se případné objekty nebo osoby nachází. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky