Speedtail od McLarenu připomíná slavnou F1. Umí jet až 403 km/h!

Již na podzim roku 2016 nám McLaren Automotive poodhalil, že se v budoucnosti dočkáme překvapení, které se rovněž jako každé jiné ponese na čtyřech kolech, avšak tentokrát se bude pyšnit něčím „speciálním“ navíc.

A jak už víme, tato horká novinka z produkce britské stáje nese přívlastek Speedtail, který nás odkazuje na kdysi slavný McLaren F1. Tento model se nese pod označením BP23, což by se také dalo rozluštit jako Bespoke Project 2, přičemž číslo tři odkazuje na počet sedadel v interiéru.

Jako všude jinde u sportovních vozů, i zde je základ tvořen monokokem z uhlíkových vláken. O samotný pohon se pak stará hybridní systém, jenž kombinuje vidlicový přeplňovaný osmiválec s elektromotorem.

Jak nám bylo už oficiálně uvedeno, poháněna budou výhradně jenom kola zadní nápravy, na něž putuje výkon o hodnotě 772 kW (1050 koní). I díky tomu má Speedtail zrychlit z klidu na tři sta km/h už za 12,8 sekundy. Maximálka nám pak vyvrcholí při 403 km/h.

Takto skvělých čísel bychom nedosáhli bez perfektně promakaného aerodynamického systému. Technici údajně úzce spolupracovali s odborníky na aerodynamiku, díky čemuž je výsledná podoba vozu přesně taková, jakou ji vidíme na obrázku.

Abychom byli však konkrétnější, můžeme uvést mírně protaženou záď, kabinu ve tvaru dešťové kapky, aktivní zadní křídla nebo karbonové kryty předních kol. Samotnou zajímavost pak tvoří zrcátka, jež tuto unikátní funkci mají splňovat také.

Co však neradi uslyšíme, je to, že celkově bude vyrobeno pouhých 106 modelů a všechny se bezprostředně vyprodaly ještě před oficiálním odhalením. Cena každého z nich atakovala 47 milionů korun.

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení