Smršť novinek od Audi korunuje nová Q8 - doposud největší SUV značky

O Audi Q8 nám již jistě neuniklo několik informací, ovšem to nic nemění na tom, že se jedná o jeden z největších trháků nejenom současného léta, ale možná i celého roku. Proto jistě nebude od věci, pokud si i my uděláme nějaký stručný souhrn, ve kterém si řekneme, na co vše se můžeme těšit. 

Německá automobilka si pro své zákazníky pro rok 2018 přichystala řadu novinek, s nimiž se možná snažila překonávat i své vlastní představy. Audi Q8 ztělesňuje pokrok moderní technologie, jež je obdařena vkusným designem, jednoduchým ovládáním a příjemnou atmosférou. 

Ačkoliv se na český trh nedostane v rámci prvního roku tolik kousků, jak by mnozí z nás asi očekávali, pvní informace nás odkazují na to, že cokoliv již dorazilo na sklad, po tom se prakticky ihned zaprášilo. Až takovéto oblibě se těší nový model. 

Q8 je přezdíváno SUV-kupé, od čehož bychom si mohli odvodit leccos. Co nás však nejvíce trkne, tím jsou rozměry celého vozidla. Auto se totiž nese na téměř třímetrovém rozvoru a lze jej definovat jako ostřejší a především sportovnější provedení slavné Q7. Po tomtu vzoru jdou rozměry, které hlavně co se týče výšky a délky šly nepatrně dolů. 

Interiér nám jde pro změnu ruku v ruce s verzemi A6 nebo A8, což odkazuje na jednoduchý, avšak přitom stále pestrý vzhled. Jednou z novinek jsou masážní sedadla a druhou například audio s 10 reproduktory. Součástí příplatkové výbavy pak je čtyřzónová klimatizace, kožené čalounění, vyhřívání předních sedadel či zadní kamera.

Samotné srdce vozu nám tvoří vznětový třílitrový šestiválec o výkonu 210 kW (286 koní) a 620 Nm točivého momentu. Samozřejmostí je osmistupňová automatická převodovka a pohon všech čtyř kol se samosvorným mezinápravovým diferenciálem. 

Přesuneme-li se o pár měsíců dopředu (řádově jaro 2019), paleta motorů by se nám do té doby měla rozšířit o turbodiesel s výkonem 170 kW a zážehový třílitr s výkonem 250 kW. 

Audi si svého nového miláčka cení na 1 945 900 Kč, přičemž se jedná o základní hodnotu bez jakéhokoliv příplatkového balení. Kdybychom si chtěli objednat všechny vymoženosti, výsledná cena by mohla narůst až o 200 tisíc. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky