Sedmimístný Lexus RX L zamíří do Česka jako hybrid

Dlouho avizovaný příchod luxusního SUV od Lexusu je tady. Na evropské scéně se sice představí pouze v hybridním provedení, zato jej bude doprovázet dostatek komfortu, efektivity a především bezpečnosti. Rodiny si tak budou moct vychutnat více prostoru v kabině až pro sedm pasažérů. 

Na autosalonu v Los Angeles bylo nedávno odhaleno největší Subaru v historii značky, které hned získalo obdiv mnoha příznivců, avšak je doprovázeno jednou velkou nevýhodou. Evropa se na něj v dohledné době bohužel těšit nemůže, ale i tak nemusíme truchlut. O částečnou náhradu se pokouší Lexus se svým novým sedmimístným provedením vozu RX nesoucí příponu „L“. 

Aby bylo možné přidat třetí řadu sedadel, musela být značně upravena konstrukce celého vozu. Chytré úpravy karoserie jí přidaly v celkové délce pěti metrů dalších 110 mm, přičemž se stále nemusíte bát, že by nebylo dostatek místa pro nohy nebo hlavu. Druhá řada sedadel se nachází o něco výše než ta třetí, čímž získáme více volného místa pro nohy, a sklo u pátých dveří je nyní více nakloněno směrem k zemi, než tomu bylo u klasického provedení se čtyřmi sedadly, a tím se nemusíme bát o nedostatek prostoru nad našimi hlavami. Samotná kapacita kufru v tomto složení činí přijatelných 176 litrů (432 chceme-li odklidit třetí řadu sedadel). 

Automobilka slibuje naprostý komfort, který bude spojen s tichým pohonem, na nějž navazují dobré dynamické vlastnosti vozidla. Podle všeho by hlučnost neměla být jiná než u pětimístné verze a elektrický posilovač řízení podpoří hladší projetí zatáčkou. Zajímavostí je, že auto je vedeno jako čtyřkolka, zatímco ke svému pohonu využívá převážně předních kol. U zadních kol najdeme nezávislý elektromotor, který se sám připojí v době potřeby. 

Jediná verze, která se bude týkat evropského trhu, je ta hybridní, u níž pod kapotou najdeme vidlicový šestiválec o objemu 3,5 litru. To bude propojeno se dvěma elektromotory, díky nimž získáme celkový výkon 313 koní. Samotný motor má výkon 262 koní (193 kW) a 335 Nm točivého momentu. Zrychlení z nuly na sto se dočkáme již za osm sekund a auto nepřekročí maximální povolenou rychlost 200 km/h. 

Záruka kvalitní jízdy je podpořena individuální volbou předvolených jízdních režimů a také několika bezpečnostními prvky. Součástí základního vybavení je Lexus Safety System+ či asistent pro udržení jízdy v jízdním pruhu. Součástí příplatkového balení je chytré parkování (díky parkovacím senzorům), systém sledování mrtvého úhlu nebo asistent dálkového svícení. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky