Přepychový Bentley Bentayga byl jmenován nejrychlejším SUV světa

Přetahování o status nejrychlejšího auta současnosti pokračuje, a to nejen mezi supersportovními vozy, ale i mezi sportovně užitkovými vozy. Poslední, kdo na čele tohoto žebříčku seděl, bylo Lamborghini Urus. S tím je však teď už konec.

Bentley Bentayga Speed je speciálně upravenou verzí od britské automobilky, která chtěla opět o něco posunout své hranice možností. Vyšší výkony zde doplňuje i vyšší rychlost a do toho všeho se nezapomíná ani na maximální pohodlí.

K nové variantě byly přidány sportovní vlastnosti všude, kde se to jenom dalo. Upraven byl jak motor, tak i podvozek, jenž se dočkal lepšího odpružení. Vzadu nám pak přibyl sportovní výfuk. To vše doprovází automatická osmistupňová převodovka.

Bentayaga je schopná zrychlit z klidu na sto za 3,9 sekundy. Podstatná je ovšem ta nejvyšší možná rychlost a ta zaznamenala hodnotu 306 km/h. Samo auto se přitom může pochlubit výkonem 626 koní, což je o 15 méně, než má Urus. Maximálka ovšem šla ve prospěch britské značky.

Z těch designových změn musíme vyzvednout ještě nová dvaadvacetipalcová kola a v interiéru stále neodolatelný luxus, jenž doprovází více karbonových prvků, sedadla z alcantary či zároveň nejnovější asistenční systémy.

Kdo další se pokusí rekord překonat, to je pro tuto chvíli jen otázkou. Jisté ovšem je, že závody o nejrychlejší vozidla stále pokračují a budoucnost pro nás skrývá ještě několik velkých překvapení.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky