Porsche Taycan se chystá uchvátit širokou veřejnost, pod kapotou má mít až 600 koní

Další den a další ohromné překvapení ze světa motosportu. Na trh se má totiž co nevidět dostavit velmi očekávané Porsche Taycan, jehož sportovní vlastnosti zaujmou nejednoho zákazníka.

První verze nového piráta silnic by měla veřejnost spatřit ještě letos v létě. Zatím jsme si mohli vychutnat jen několik uniklých údajů zveřejněných na Festivalu rychlosti, jenž se tradičně koná v Goodwoodu. 

Dle úvodních ohlasů se má jednat o revoluční elektromobil, pod jehož kapotou se budou skrývat dvě kapacitní verze. Interiér pak bude doplněn až o pět designových stylů. O jaké se však jedná, na to je ještě poněkud brzy.

Akumulátory se budou moct pochlubit nejprve kapacitou 80 kWh, s níž budou prodávány vozy o výkonu 240 a 280 kW, a následně kapacitou 96 kWh, která bude naladěna na 319 a 360 kW. První zmíněná verze bude spojena výhradně s pohonem zadních kol, druhá a silnější varianta se už poveze na všech čtyřech.

Co by nemělo uniknout oku naší pozornosti, to je i verze Turbo, která se dostaví o něco později, ale zato se pochlubí výkonem 447 kW, tedy necelými 600 koňmi. I zde bude pohon spjat se všemi čtyřmi koly.

Co se dojezdu týče, auto by mělo ujet až 515 km. Neméně pozoruhodný je i údaj o zrychlení, jenž nás odkazuje na 3,2 sekundy při porovnání z klidu na sto. Dvoustovku auto zvládne údajně již za 10 sekund.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky