Porsche představilo nejrychlejší 911 v historii

Už je to oficiální. GT2 RS je nejvýkonnější a zároveň nejrychlejší Porsche 911 v historii značky. Dvakrát přeplňovaný šestiválec udělá stovku pod tři sekundy.

Konečně máme za sebou premiéru, po níž jsme se dozvěděli všechna dostupná technická data. Po představení se na Festivalu rychlosti v Goodwoodu (Sussex ve Spojeném království) nám německý výrobce sportovních aut poodhalil to, na co se všichni těšíme. Základní koncepce, kterou jsme si za poslední roky u slavného 911 tak oblíbili, se nemění, ovšem parametry říkají, že se jedná o nejvýkonnější Porsche v historii. 

O pohon se nám stará  3,8litrový šestiválec se dvěma turbomychadly, s jejichž pomocí nám na zadní nápravu bude putovat výkon 515 kW (700 koní). Na vozovku to přeneseme pomocí sedmistupňové dvouspojkové převodovky PDK, jež tradičně pohání, jak je to u 911 zvykem, pouze zadní kola. 

Asi nejzajímavější parametry jsou ty jízdní, kde už teď víme, že Porsche 911 GT2 RS zrychlí z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy a dosáhne nejvyšší rychlosti při 340 km/h. To vše při celkové hmotnosti 1470 kilogramů, započítáme-li do toho i plnou nádrž a sedadlo jak pro řidiče, tak spolucestujícího. O zastavení se nám naopak starají karbon-keramické brzdy. 

V závislosti na rychlosti musela jít oproti předcházejícímu modelu i dynamika. Značné vzduchové otvory dominují vzhledu na čelních partiích vozu a nepřijdeme ani o odvětrávané blatníky. Obří křídlo na zádi je doplňěno difuzorem integrovaným do zadního nárazníku, jenž má po obou stranách jednu velkou koncovku výfuku. K lepším jízdním vlastnostem jistě dopomůže i aktivní natáčení zadní nápravy a polozávodní pneumatiky ZR. 

GT2 RS nyní navíc nepřijde o vymoženosti, jako je klimatizace nebo vymazlený audio systém. Zcela nový je i titanový výfuk, panely karoserie a v interiéru několik položek s nápisem „Weissach RS“. Kdo by měl zájem ještě o něco ubrat na hmotnosti, může si za menší příplatek nechat nahradit kovové díly za karbonové. 

Vrcholná data budou, jak už tomu bývá zvykem, doprovázena i vrcholnou cenou. Do výroby poputuje pouze tisíc kousků a v Německu, kde bylo možné si několik modelů předobjednat, už je údajně vyprodáno. Cena pro případné zájemce se vyhoupla na 7,5 milionů korun (včetně DPH), ale je možné, že s ubývajícími kousky ještě porostě. Zajímavým zpestřením mohou být pro uchazeče i speciální hodinky Porsche Chrono za bezmála čtvrt milionu korun, které byly vyrobeny právě pro tuto výjimečnou příležitost.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky