Porsche Cayenne se dočkalo hybridní verze. Nabízí 462 koní a stovku dá za 5 sekund

Podobně jako tomu bylo u minulé generace, tak se i SUV Cayenne dočkalo své plug-in hybridní verze. V prodeji je k dostání již dnes a kromě nové příplatkové výbavy se dá nabít i z domácí zásuvky, a to za necelých osm hodin. 

Na co se tedy můžeme v úvodu těšit? Hlavní novinkou je samozřejmě hybridní jednotka, která kombinuje turbem přeplňovaný třílitrový šestiválec o výkonu 250 kW (340 koní) s elektromotorem o výkonu 100 kW (136 koní). Sečteme-li tyto dvě hodnoty dohromady, celkově nám nový E-Hybrid nabízí až 340 kW (462 koní). Točivý moment vyvrcholí při hodnotě 700 Nm.

Vzhledem k přidanému elektromotoru můžeme očekávat také nárust celkové rychlosti. Maximální meta nyní činí 253 km/h, přičemž klasická akcelerace z klidu na sto trvá pět sekund. Porovnáme-li to se základní verzí, maximálka nám vzrostla o 8 km/h a akcelerace je lepší o jednu sekundu. 

Jelikož se jedná o hybrid, Cayenne nám tedy dokáže jet i výhradně na elektřinu. Zde bychom měli vědět, že pokud zvolíme tuto možnost, maximální rychlost se nám redukuje na 135 km/h a na jedno dojetí auto dle slov automobilky ujede až 44 km, což by nám ke všednímu využití při jízdách po městě nebo na venkově mohlo stačit. 

Kapacita akumulátorů se v porovnání s minulou generací zvýšila z 10,8 kWh na 14,1 kWh a samotné baterie lze pak dobíjet z klasické domácí 230voltové zásuvky. Doba nabíjení by pak neměla přesáhnout celkovou délku osmi hodin. Součástí příplatkové výbavy pak je i palubní rychlonabíječka, s jejíž pomocí si tuto dobu zkrátíme až o šest hodin. 

Mezi další novinky můžeme řadit třeba zcela přepracovanou převodovku, kterou nyní představuje čistě osmistupňový automat, nebo nové asistenční systémy, jež jsou podpořeny o prvky výbavy tzv. „na přání“. Automobilka se tímto gestem snaží co nejvíce vyhovět potřebám zákazníka, co si bude moct částečně přizpůsobit jak design, tak i techniku. 

Co bychom neměli ještě opomenout, tím je schopnost vozu tahat až neuvěřitelných 3,5 tuny nákladu. Pokud by nás zajímala cena, ta na německém trhu, kde prodej odstartoval, činí 89 822 eur, což v přepočtu dělá přibližně 2 280 000 Kč. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky