Nový Nissan X-Trail s řadou vylepšení, na dálnici umí jezdit sám

Prostorné a všestranné SUV značky Nissan přichází s řadou vylepšení, které se promítly nejen do vzhledu, ale i do techniky. Vůz byl odhalen v Cardiffu těsně před finále fotbalové Ligy mistrů.  

Liga mistrů a Nissan X-Trail prostě patří k sobě. Alespoň tomu tak je podle slov výrobce, jenž je přesvědčen, že obě tyto věci jsou nejžádanější ve svém průmyslu. Co se týká zvučného jména automobilky, opravdu se není čemu divit. X-Trail je nejžádanějším SUV svého druhu a nyní přichází ještě v modernějším provedení. Premiéru faceliftu, kde došlo k přepracování hlavně předního a zadního nárazníku, mohli vidět fanoušci na Millennium Stadium v Cardiffu, který pojme až 75 tisíc míst. 

Uvnitř pak oproti svému předchůdci najdeme kompletně nový volant v poněkud sportovním provedení. Ačkoliv samotný fakt, že by se jednalo o volant, jaký najdeme například u závodních vozů, výrobci ihned zamítli. Prý je tam z toho důvodu, aby se řidiči vozidla lépe nastupovalo nebo vystupovalo. I palubní deska čítá několik nových prvků. Za zmínku stojí zejména čtyřsměrové ovladače. Hlavní novinkou jsou vyhřívané sedačky nejen vepředu, ale i vzadu. Nyní si pohodlné a hřejivé jízdy užijí i všichni spolujezdci. Součástí základní výbavy je rádio s digitálním signálem. Toto vylepšení je možné rozšířit za menší příplatek ještě o systém Bose s osmi reproduktory, což jistě ocení všichni příznivci kvalitní hudby při řízení. 

V interiéru vozidla dále došlo k přepracování úložného prostoru, jehož hlavním cílem bylo zvýšit objem z 550 na 565 litrů. Pokud sklopíme opěradla v druhé řadě, dostaneme objem až 1996 litrů. Nový systém dělících příček, jež nám usnadňují ukládání věcí do vozu, lze uspořádat až do devíti různých kombinací. Nissan navíc informuje o nové tajné přihrádce pro uložení cenností.

Nabídka pohonných jednotek zůstává stejná. Na výběr máme mezi dvoulitrem a šestnáctistovkou dCi nebo benzinovou šestnáctistovkou DIG-T. Absolutní novinkou, s kterou automobilka přichází na trh, je autonomní systém (ProPilot), díky němuž bude auto moci udržovat směr, řídit, zrychlovat nebo brzdit při jízdě na dálnici. Na toto překvapení si budeme muset počkat do roku 2018 a prozatím bude fungovat jen v jednom jízdním pruhu. 

Foto: Nissan

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky