Nejmenší Jaguar byl obdařen novým motorem a také umělou inteligencí

I Jaguar z produkce britské dílny začal cílit čím dál více na běžné uživatele, a proto jim do své sbírky přidal „klasický“ model E-Pace, který byl světu představen již v loňském roce. Po odstupu času si však zkušení technici řekli, že je čas udělat krok zase o něco dál, a my se tedy můžeme těšit na výsledek.

Zatímco předchozí verze Jaguaru E-Pace byla obdařena dvoulitrem s výkonem od 132 do 177 kW, tak pohon všech čtyř kol jsme si u ní mohli užít pouze za příplatek. Tento „nedostatek“ byl s novodobou podobou doladěn a my tu jako bonus máme i filtr pevných částic.

V nabídce automobilky z Britských ostrovů se nyní setkáme už jenom s dvoulitrovými čtyřválci, jimž standardně nechybí pohon všech kol a devítistupňová automatická převodovka. Pro základní variantu s výkonem 200 koní (147 kW) je doplněno i zrychlení z klidu na sto, které činí 8,2 sekundy.

Nově se také setkáme se systémem Adaptive Dynamtics využívající tříplášťové tlumiče, jež nám v reálném čase umožňují co největší komfort při ovládání vozu. Toto inteligentní nastavení bylo přizpůsobeno potřebám i těch nejnáročnějších klientů, kteří by auto rádi využili při jízdě nejen na rovném terénu.

Samotným překvapením potom je umělá inteligence učící se návyky řidiče. Zdali opakujete nějakou činnost dokola, daný systém se ji naučí, což vám usnadní pozdější využití. To se mimo jiné týká třeba klimatizace, multimediálního systému, propojení vozidla s telefonem, nastavení sedadla a mnohého dalšího.

Všechna tato vylepšení pracující na onom chytrém systému jsou závislá také na počasí. Nemusíte se tedy bát, že by se spustila chladná klimatizace, pokud by venku zrovna mrzlo. Na co se naopak můžete těšit, tak zdali nám nebude počasí přívětivé, vůz se na to dopředu připraví a sám nám prohřeje například věnec volantu nebo sedačky.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky