Mercedes CLA vítá ve své druhé generaci více prostoru a sportovnější rysy

Jako všude jinde, i zde se šlo s dobou, když bylo na čase, aby byla světu odhalena v pořadí již druhá generace slavné německé stáje, která se každoročně chlubí jen těmi nejlepšími kousky. Jeden z poslední nese název Mercedes CLA a vychutnají si ho zejména příznivci luxusu.

Podstatné jsou pro nás délkové parametry, které jak už bylo řečeno, mluví více z toho sportovního hlediska. Do délky nám v porovnání s předchůdcem auto narostlo o 48 mm, do šířky o 53 mm a v případě výšky se naopak snížilo o 4 mm.

S ohledem na nižší podvozek tu mluvíme také o lepší aerodynamice, s níž splyne řidič mnohem více s vozovkou, což je účelem každého moderního vozu.

Na první pohled by nás mohlo zaujmout o něco málo agresivnější pojetí designu, jemuž nechybí větší maska chladiče, zúžené světlomety a samozřejmě také fascinující boční siluety, které se nechaly inspirovat bratrskou verzí, a sice modelem CLS.

Během premiéry automobilka svůj vůz uvedla za doprovodu dvoulitrového zážehového čtyřválce o výkonu 224 koní. Nabídka motorů by se však měla v průběhu roku ještě rozšiřovat, což bude jenom dobře.

Co se cenové relace týče, ty měly být původně odhaleny až v průběhu léta, nicméně první informace (počínaje základní nabídkou) hovoří o necelých sedm seti tisících korun. V rámci provedení a pokročilejší výbavy se tato hodnota může vyšplhat až na jeden milion.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky