McLaren odhalil nový úžasný kousek ze své sbírky, okna ani střechu u něj nehledejte

Supersportovní vozy jsou nejen známkou rychlosti, ale také známkou luxusu. A právě luxus je pojem, který si každý z nás představí trochu jinak. Nová verze od McLarenu cílí zejména na puristy, i proto je vydána bez oken a bez střechy.

Karoserie nového modelu odkazuje na typické znaky, jaké jsme u této značky zvyklí. Auto na nás dýchá svou lehkostí, rychlostí i ostřejšími tvary. V podstatě jde o žihadlo, jež je nyní doprovázeno stylovou černou barvou.

Automobilka se rozhodla pro jméno Elva. To, že jí nedodala okna, se stalo vůbec poprvé v celé historii britské stáje. Přesto to ještě neznamená, že by si případní zájemci tento nedostatek nemohli dokoupit.

Kdo by se přeci jen rozhodl si auto ponechat otevřené, po pár zkušebních jízdách pochopí, že neudělal chybu. Skvěle propracovaná aerodynamika totiž zajistí, že bude okolní vzduch protékat především po stranách vozu.

Co je pro nás podstatné, je to, že má být Elva homologovaná pro jízdu na běžných silnicích, kde ji bude doprovázet ten pravý zvuk motoru (čtyřlitrový vidlicový osmiválec twin-turbo).   

Protože je auto bez střechy, tak se výrazně snížila celková hmotnost. Za necelé tři sekundy budeme moct zrychlit z klidu na stovku, na dvě stovky pak za 6,7 sekundy.

Zdali byste si chtěli vůz koupit, budete muset zaplatit 1425 milionů liber. To v přepočtu dělá přibližně 42,5 milionu korun českých.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky