Luxus, jenž stojí za to vidět. BMW i8 Roadster přináší vizi budoucnosti

Jeden klade důraz na techniku, druhý zase na dravost a třetí pro změnu na pohodlí. Ať už se řadíte na jakýkoliv z těchto tří vychytávek, pak vás BMW i8 Roadster o to víc potěší, neboť disponuje každou z nich a nás překvapí třeba i něčím více.

Zaměříme-li se nejprve na design, musíme ihned z úvodu poznamenat, že německá automobilka dbá na ladný futuristický nádech, jenž si dal záležet na každičkém detailu. Celé vozidlo disponuje progresivními tvary, přičemž odhadnout, jaký z nich je nejimpozantnější, by nám dalo chvíli zabrat. Vše je totiž dokonale sladěné.

Bujná příď nás odkazuje na individuální styl vozu, jemuž dominuje maska chladiče ve tvaru tzv. ledvinek, výklopné dveře zase dbají na sportovním charakteru a záď nakonec doplňuje vhodné dynamické sladění, které optimalizuje směr proudění vzduchu.

Porovnáme-li si otevřenou verzi s kupé, je náš vůz o 60 kg lehčí (celková hmotnost = 1670 kg). Co se výkonu týče, ten nám narostl na rovných 275 kW (tříválcový přeplňovaný motor nám dodává 170 kW a 319 Nm točivého momentu, elektromotor napájený 11,6 kWh baterií zase 105 kW s 249 Nm točivého momentu).

Podobně jako vnějšek, tak i vnitřek je svým způsobem nadčasový a po usednutí také velice pohodlný. Řidič i spolucestující by měli během jízdy dobře přilnout do sedačky, v níž se stanou součástí nového světa. Během testovacích jízd lidé, kteří normálně jezdí s roadstery, popsali, že se jedná o zcela nový zážitek. Sice poněkud nevšední, zato dostatečně lahodný a velice působivý.

Ať už se vydáte kamkoliv, můžete si být jisti, že vždy bude o vaše bezpečí postaráno tak moc, jak jen to bude možné. S pokrokem doby ušly velkou cestu i bezpečností systémy, které nám nechybí ani zde. Spolehnout se můžeme například na pohon všech čtyř kol, funkci vysoušení brzd (vhodné při jízdě v dešti), protiskluzový systém Dynamic Traction Control a mnohé další.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky