Lancia Ypsilon pokračuje v evoluci, tentokrát i s hybridním pohonem

Známá italská značka Lancia se opět rozhodla probudit k životu. Dýchat začala nejnovější variace jejího posledního modelu Ypsilon.

Ač se nám to nemusí zdát, první verze Ypsilonu spatřila světlo světa v roce 2011. Společně ode dne vydání se o vůz začaly zajímat nejen stovky, ba dokonce tisíce lidí.

Přehoupneme-li se do současnosti, není se čemu divit, že se tento čistě italský vůz stal nejprodávanějším na celém Apeninském poloostrovu.

Protože je potřeba věci vždy upgradovat, technici se rozhodli přejít na hybridní pohon, jímž budou cílit na novou skupinku uživatelů.

Základ tvoří litrový tříválec, jenž doprovází výkon 51 kW a 163 Nm točivého momentu. Motor z řady FireFly nadále spolupracuje s šestistupňovou manuální převodovkou.

Hybridní provedení doplňuje dvanáctivoltový elektromotor, který k celkovému výkonu přidává 3,6 kW a během startování spalovacího motoru pomáhá ke zrychlení.

Co se výbavy týče, italská media odhalují, že má auto cílit hlavně na ženy jako doposud. Vůz je vhodný jak ke klidnému městskému cestování, tak i na dlouhé cesty.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky