Lamborghini odhalilo koncept závodního SUV

Jakmile slavná italská automobilka světu představila své vůbec první SUV, bylo asi jen otázkou času, než přijde s dalším „unikátem“. Její žhavý nápad se bude prohánět na závodních okruzích a navíc se stále bude prezentovat pod podpisem sportovně užitkových vozů.

Daný koncept, jenž si můžeme prohlédnout na obrázku, vychází z modelu Urus, který se na podzim roku 2018 dostal do prodeje. Chvíli poté, co začal nový výrobek slavit úspěch, se přišlo s vylepšením, které by se kromě silnic mohlo prohánět i na nerovnoměrném terénu. Tato myšlenka dostala název Lamborghini Urus ST-X.

A cože nám to přináší? Budeme-li se držet původní verze Urus, pak nám vůz shodil o půl tuny. Celková hmotnost tedy činí něco okolo 2200 kilogramů, přičemž závodní provedení bylo oblečeno do zeleného pláště.

Motor možná trochu překvapivě zůstal beze změn. Pod kapotou se nám tedy schovává čtyřlitrový vidlicový osmiválec o výkonu 484 kw (600 koní) a 850 Nm točivého momentu. Převedeme-li tyto hodnoty na silnici, zrychlení z klidu na sto se dočkáme za 3,6 sekundy, maximální rychlost nám poté vyvrcholí při 305 km/h.

Co se interiéru týče, o něm se automobilka zatím příliš nezmínila. Dá se však očekávat, že veškeré komfortní prvky zmizí, a to hlavně za účelem snížení hmotnosti. O tom svědčí i informace, že se k výrobě použilo více karbonu, k němuž nám nově přibyla ochranná klec. Technickou zajímavost tvoří výfuk, který byl umístěn za přední kola a nikoliv za zadní.  

Kompletního odhalení bychom se měli dočkat na konci současného roku. Spolu s tím se dozvíme i datum, kdy se Urus ST-X vydá na svou první závodní misi.

 

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení