Kia Rio míří do Ženevy se svým novým sportovním provedením

Je to oficiální. Kia veřejnosti představila snímky své nové sportovní varianty a my se s ní poprvé setkáme na blížícím se autosalonu v Ženevě. Kia, jejíž cílem je být jedním z největších výrobců automobilů na světě, se rozhodla zapracovat na svém posledním modelu Rio. Paket GT-Line by měl upoutat oko nejednoho příznivce. 

Specifikace GT-Line by měla navázat na trendy současné doby a pro zájemce o něco více zvýšit atraktivitu celého vozu. Sportovně pojatý nebude jenom zevnějšek, ale také vnitřek, jenž bere inspiraci s modelů GT. I z tohoto důvodu se tu setkáme s prvky, na které za normálních okolností nejsme tak zvyklí. Těmi například mohou být kovové dekory, uhlíková vlákna, sedadla čalouněná černou kůží a látkou nebo nový kůží obšitý volant. 

V souladu s novými prvky jdou ruku v ruce také nejmodernější bezpečnostní systémy, do jejichž nabídky lze zahrnout šest airbagů, asistenta pro zamezení čelním kolizím, funkci pro rozpoznávání chodců, systém pro rozpoznávání únavy a v neposlední řadě se můžeme těšit na autonomní řízení v jednom jízdním pruhu. I v rámci karoserie z vysokopevnostní oceli automobilka Rio považuje za jeden z nejbezpečnějších vozů vůbec. 

Pod kapotou na nás čeká jednolitrový tříválec T-GD o výkonu 88kw/120 koní (dostupný při 6000 otáčkách za minutu) a 172 Nm maximálního točivého momentu (dostupný již od 1500 otáček). To celé bude spolupracovat s šestistupňovou manuální převodovkou.Jedná se prozatím o jedinou dostupnou motorizaci, která bude v dohledné době nabízena. 

Auto se poveze na sedmnáctipalcových kolech, jež budou krásně sladěna s tygří maskou chladiče, LED mlhovými světly, LED světly pro denní svícení, zadním spoilerem a dvojicí hliníkových koncovek výfuku. 

Kdybychom se měli podívat na zatím odhalenou příplatkovou výbavu, v nabídce nechybí vyhřívaný volant a sedadla, veliký dotykový display s funkcí navigace, zadní parkovací kamera či systém pro propojení se smarthphony. 

Na český trh by Kia Rio GT-Line mohla dorazit na přelomu léta. Korejská automobilka by ráda do nabídky zahrnula i benzinový čtyřválec o objemu 1,2 litru, k němuž by byla přiřazena sedmistupňová dvouspojková převodovka. Avšak kdy se tohoto rozšíření dočkáme, to zatím nevíme. Můžeme jenom spekulovat, že to bude do konce roku 2018.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky