Jaguar F-Pace SVR - dravá kočka s extra výkonem

Jaguar pro své SUV F-Pace připravil nové provedení SVR, které bylo oficiálně představeno na letošním autosalonu v New Yorku. Kromě nárůstu výkonnostních parametrů došlo i k několika designovým a technickým úpravám, díky nimž se společně můžeme těšit na zcela nové sportovní zážitky.   

Novinka přicházející k nám z britské stáje se na rozdíl od svých sourozenců může pochlubit zase výraznějšími prvky. F-Pace se totiž dočkal body kitu, který zvýraznil již tak velkou masku chladiče a obohatil ji také o patřičné nasávací otvory v bocích. Auto poté dostalo nový zadní spoiler či nárazník, na němž se setkáme s celou čtveřici koncovek výfuků.

Jak si lze z daných změn povšimnout, vše bylo navrženo tak, aby to přispělo lepšímu proudění vzduchu. Automobilka navíc udává, že kromě aerodynamiky byl posílen i brzdný systém, jemuž nyní vévodí kotouče o průměru 395 mm, nebo podvozek, kde jsou vpředu o 30 % a vzadu o 10 % tužší pružiny.

Pod kapotou na nás čeká kompresorem přeplňovaný zážehový pětilitrový osmiválec, jenž je naladěn na nejvyšší výkon 405 kW (550 koní) a  680 Nm točivého momentu. Vzhledem k uvedeným hodnotám je auto schopné zrychlit z nuly na sto za 4,3 sekundy a dosahuje nejvyšší možné rychlosti 283 km/h. To vše je pochopitelně doprovázeno patřičným zvukovým projevem.

Osmiválec je u F-Pace využíván vůbec poprvé a protože se jedná o těžší motor, hned nám dávají větší smysl zavedené tužší pružiny. Vedle nich se provedení SVR těší z přítomnosti pohonu všech čtyř kol (21 nebo 22 palců) a elektronického aktivního diferenciálu u zadní nápravy. 

I s ohledem na extrémnější výkony a drobné úpravy v exteriéru auto jako takové nepřišlo o svůj komfortní a elegantní nádech, který je ověnčen těmi nejmodernějšími doplňky dnešní vyspělé doby. Uvnitř se setkáme s 10palcovým multimediálním displejem a 12,3palcovým digitálním přístrojovým štítem, sportovními sedačkami a plaketami odkazující na speciální edici. Nechybí ani zábavní prvky společně s možností konektivity. 

Automobilka nám odhalila i cenu. Ta by měla podle britského trhu činit přibližně 75 tisíc liber, což je v přepočtu na naši měnu 2,2 milionu korun. Případní zájemci si novou verzi mohou objednat prakticky ihned.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky