Hennessey Venom GT je nejrychlejší auto světa!

Model Venom GT překonal další supersportovní automobil Bugatti Veyron Super Sport. Tím si zajistil prvneství v kategorii "sériově vyráběný nejrychlejší vůz na planetě." Zápis do Guinnessovy knihy rekordů ho však nečeká. Nesplňuje požadované pravidla.

Hennessey Venom GT předvedl na ranveji v Kennedyově vesmírném středisku obdivuhodný výkon. Dosáhl rychlosti 435,31 kilometrů za hodinu. To je o celých 4 km/h více, než vypotil Bugatti Veyron Super Sport. A jaké podmínky nejrychlejší vůz nesplnil? Jedním z pravidel je, že vůz musí jet na ranveji oběma směry. Rychlosti se pak zprůměrují. Novinka jela pouze jedním směrem. Zapříčinila to NASA, která jízdu v druhém směru nepovolila. Druhé pravidlo říká, že automobilka musí zhotovit 30 sériově vyráběných vozidel, Hennessey však počítá pouze s 29 kusy. Prozatím je vyrobeno na 11 kusů.Hennessey Venom GT vychází z modelu Lotus Exige, technické základy byly však pozměněny. Šestiválcový motor byl nahrazen výkonnějším vidlicovým osmiválcem se 7 litry, dvojité přeplňování je samozřejmostí. Vyrobila ho General Motors. Výkon dosahuje hodnoty 1,261 koní (928 kW). Točivý moment je poté 1,564 Nm. Z 32 kilometrů za hodinu na 193 km/h proběhlo zrychlení za pouhých 7,7 vteřin. Na 354 kilometrů za hodinu zvládla novinka zrychlit za 10 sekund. Zpomalení na 112 km/h stačilo vozidlu 1000 metrů.Kvůli peripetiím zůstává Bugatti Veyron Super Sport oficiálně nejrychlejším autem na světě. Veyron Super Sport se též dostal do potíží s Guinnesovou knihou rekordů. Vozidlo používalo omezovač rychlosti. Dle organizátorů soutěže, tato technologie výrazně zasahuje do jízdních vlastností supersportu. Na čas mu byl titul odebrán. Po dohadech mu bylo prvenství navráceno.

 

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky