Ford Explorer míří na evropský trh s působivými vlastnostmi

Ford je oblíbená značka nejenom v Americe, ale také v Evropě, kde ji můžeme vídat u stále více lidí. A možná se tento počet opět o něco rozroste.

Nový Ford Explorer plug-in hybrid se k nám dostává s třílitrovým vidlicovým šestiválcem EcoBoost, který nám společně s elektromotorem dodá celkový výkon až 450 koní.

Sílu budeme moct převést na všechna čtyři kola prostřednictvím desetistupňové automatické převodovky. Nejedná se však čistě o elektrický vůz, nýbrž o mechanický s elektromagnetickou spojkou.

Automobilka uvádí , že její vůz ujede 100 km na 3,4 litry benzinu. Čistě na elektřinu auto ujede „jen“ 40 kilometrů, zato prý utáhne až dvoutunový přívěs.

Protože je Explorer opravdu výstavním kouskem, uchvátí nás i jeho interiér, do něhož se v jeden moment vměstná až sedm osob. Pro převoz nákladu se zadní dvě řady sedadel se dají sklopit.

Vozidlo využívá nejmodernějších asistenčních systémů, mezi než patří i jízdní režimy, které si řidič může přizpůsobit dle vlastní potřeby. Výjimku netvoří ani neustálé připojení k internetu, z čehož profituje například navigace, která nonstop získává informace o provozu v reálném čase.

Z bezpečnostních systémů můžeme uvést například systém na hlídání mrtvých úhlů, aktivní vedení v jednom jízdním pruhu, autonomní brzdění, systém čtení dopravních značek a chytré oko, které reaguje na nepozorné chodce.

Zdali byste si chtěli vůz pořídit, cena se bude na českém trhu pohybovat okolo tři čtvrtě milionu korun.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky