Čtyřdveřový Mercedes-AMG GT má namířeno do Ženevy

Dvoudveřový Mercedes-AMG GT Coupe, který se již nějakou dobu pohybuje po světě, se konečně dočkal svého čtvyřdveřového sourezence, o němž se zejména poslední rok intenzivně spekulovalo. Není tedy divu, že se máme na co těšit. 

Německý výrobce automobilů nás již stihl informovat, že svůj nový model oficiálně představí na ženevském autosalonu ve Švýcarsku, kde přesně před rokem představil koncept svého čtyřdveřového hybridu AMG GT, jež kombinoval elektromobil se zážehovým osmiválcem o objemu 4 litrů a výkonu 600 kW. Nová varianta bude poněkud slabší, ovšem neméně efektivní a v podstatě i komfortnější.

dvoudveřové kupé
Dvoudveřové kupé

Pod kapotou v základní verzi můžeme opět očekávat čtyřlitrový osmiválec se dvěma turbodmychadly. To bude na laděno na výkon 444 kW, který na silnici dostaneme prostřednictvím devítistupňového automatu. Blízká budoucnost nám poodhalí, na jaké další verze se můžeme těšit. Standardem by však všude měl být pohon všech čtyř kol. 

Na snímcích, které byly zveřejněny z předsériových testů, vidíme zakamuflovaný prototyp, o jehož bližších informacích můžeme zatím jenom spekulovat. Pokud ovšem německá automobilka chce konkurovat posledním produktům Audi, BMW nebo Porsche, musí být o krok napřed. A o to se Mercedes snaží. V novém prototypu půjde o podrobnější zpracování konceptu z minulého ročníku, jemuž budou přidány jak bezpečnostní asistenti, tak různé zábavné prvky. 

Již na snímcích je možné si všimnout různé podobnosti s hybridem z předchozího roku. V první řadě jde o tvar, ve druhé řadě o detaily. Vepředu nám dominuje velká maska chladiče, vzadu naopak po vzoru kupé spatříme úzké světlomety a lehce zakulacený nárazník. 

Do prodeje by se čtyřdveřový Mercedes AMG GT měl dostat ještě letos, a to odhadem někdy začátkem podzimu. V podobné době by měla být zveřejněna i do série výroby jdoucí hybridní verze, která bude inspirována právě konkurenčním Porsche Panamera. Výkon by tak mohl narůst na nějakých 500 kW, avšak na podobné prognózy je ještě brzo. 

Mercedes také nedávno do své nabídky zahrnul model CLS, jenž se již teď těší velké přízni. Důvodem, proč se tato slavná značka rozhodla odkrýt další, dá se říct, sportovně laděnou verzi, je to, že nové AMG GT bude mnohem více sportovnější, zatímco CLS se již ostré verze nedočká. 88. ročník ženevského autosalonu odstartuje 8. března a potrvá rovných deset dní. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky