Citroën C5 Aircross: nová vlajková loď značky klade důraz na prostor a techniku

Pohodové rodinné jízdy, maximální bezpečnost, dobrý výkon a spousta nových zážitků. To jsou základní parametry Citroënu C5 Aircross, který se nám sice představil začátkem léta, ale teprve dnes si jej lidé mohou pořádně užít. 

Francouzská automobilka slibovala, že se pokusí jít s dobou, aby se opět o něco více přiblížila potřebám běžných zákazníků, kteří si potrpí na vytříbeném luxusu a maximálním bezpečí. Ačkoliv tento krok nebyl malý, ve výsledku se celkem povedl a my tu máme dokonce jeden z nejvýkonnějších produkčních Citroënů v celé historii. 

Když jsme zmínili výkon, nahlédneme ihned pod kapotu. Tam se možná překvapivě nenachází šestiválec, jako tomu bylo zvykem u sesterských verzí, nýbrž tříválce a čtyřválce. Technická zpráva nás odkazuje na dva benzinové a dva naftové motory, přičemž ty slabší verze budou obě mít 130 koní a ty silnější 180 koní. 

Tím největším lákadlem je kromě působivého vnějšího designu především interiér, který ukrývá největší zavazadlový prostor ze všech ostatních SUV ve svém segmentu. Jedná se o doplněk, jenž je v dnešní době velice žádaný a jenž nám rovněž spoustu věcí ulehčí. 

Přívětivou atmosféru s pohodlnými sedačkami pak doprovodí špičková výbava. Například adaptivní tempomat s funkcí stop má za úkol sledovat vozidlo před vámi a jakmile se k němu přiblížíte do určité vzdálenosti, vůz začne sám automaticky přibrzďovat. Ve druhé řadě tu je i systém sledování mrtvého úhlu, systém rozpoznání dopravního značení s doporučenou rychlostí, grip control anebo pomocník při sjíždění z kopce. 

Ačkoliv tu máme asistenty umožňující nám cestu i na nerovných místech, pak C5 Aircross není čistě vozem do volného terénu. Chybí nám zde totiž pohon všech čtyř kol, s nímž by se až do příchodu hybridní verze, která se na trhu objeví někdy během příštího roku, nemělo počítat. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky