BMW odhaluje budoucnost modelové řady 8

Mnichovská automobilka pro švýcarský autosalon v Ženevě přichystala produkční řadu 8, která je založena na luxusní technice pocházející z BMW 7. Těšit se můžeme na revoluční vzhled, agresivnější křivky, impozantní soulad barev a celou řadu vylepšení.

Nová vlajková loď nese pojmenování BMW Concept M8 Gran Coupé a jako taková se nám představí ve dvou nevšedně, ovšem stále velice půvabných barvách. Tou první je temně zelená (Salève Vert), jež pokrývá značnou část vozidla, a tou druhou je bronzová, s níž se setkáme v podobě chromovaných prvků. Co nám však prozatím zůstalo utajeno, je to, že k vidění je i třetí barva. Ta nám při bližším pohledu připomíná matný odstín šedavě modré a setkáme se s ní vždy při lepším světelném kontrastu. Dalo by se tedy nazvat, že toto auto je jakýsi chameleon mezi vozy. 

Německá automobilka se při živé premiéře (prozatím jenom svého konceptu) snažila zaměřit hlavně na design exteriéru, z čehož plyne i většina našich dostupných informací. Čeho je tedy možné si povšimnout, je poměrně široký rozchod kol, výrazný zadní difuzor a dvě dvojité koncovky výfuku. Hlavní pozornost ovšem přitahuje sebevědomé pojetí předních partií, k nimž se řadí štíhlé světlomety, svalnaté linie, agresivní nárazník a ohromná maska chladiče s výraznými vstupy vzduchu. To vše podtrhují velká kola s 19palcovými disky. 

S ostrou verzí modelu M8 bychom se měli setkat až v roce 2019. Ačkoliv toto auto samo o sobě již na první pohled slibuje výjimečné výkony, tak o tom, co se doopravdy bude schovávat v jeho útrobách, pouze koluje spousta spekulací. My můžeme jen předběžně prozradit, že zatím vede teorie o pohonu převzatém z BMW M5. To znamená vidlicový osmiválec o objemu 4,4 litru dopovaný dvěma turby, díky čemuž celkový výkon zcela určitě překročí 600 koní. Síla pak poputuje na všechna čtyři kola prostřednictvím automatické osmistupňové převodovky. 

Co je však jisté, tak podle dostupných materiálů nám BMW svým konceptem M8 odhalilo revoluční vzhled, od něhož budou vycházet i následující modely řady 8. Z produkce mnichovské společnosti vzejdou nové vozy, jejichž hlavním symbolem bude kombinace elegance, sportovnosti a skvělých jízdních vlastností, což je přesně to, oč zákazníci v dnešní době nejvíce žádají. Alespoň takto nám to naznačil Domagoj Dukec, současný vedoucí designerského týmu slavné značky. 

Závěrem se se vyplatí říct, že chystané Gran Coupé se nám nepředstaví jen ve dvoudveřové verzi, ale i ve čtyřdveřovém provedení. Než se tak ovšem stane, nemůžeme do té doby vyloučit ani pár kosmetických úprav, avšak o tu základní dravost, se kterou se nám představil uvedený koncept, bychom již neměli přijít. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky