BMW M340i předčilo očekávání, z vize se stává skutečnost

Autosalon v kalifornském Los Angeles nás už na konci minulého roku upoutal na něco velkého, co se ponese na opravdu monstrózním a překvapujícím nádechu. Tím je nové BMW M340i, které opět o něco předčí kvalitou své předchůdce.

Proslulá německá značka začala vábit své příznivce postupně unikajícími informacemi, jež nás odkazují na další pokrok v technice.

Zákazníci si už teď mohou být jisti, že vůz, který oficiálně dorazí na trh až v létě současného roku, bude mít pod svou kapotou šestiválec o výkonu 275 kW (374 koní) a 500 Nm točivého momentu.

Porovnáme-li to s předchozí generací, zaznamenáme růst o 35 kW a 50 Nm. To vše díky výkonnějšímu motoru i lepší osmistupňové převodovce.

Co se rychlostních parametrů týče, můžeme počítat se zrychlení z klidu na sto za pouhé 4,4 sekundy. BMW M340i se navíc může pochlubit tím, že je o 50 kilogramů lehčí než jeho předchůdce. Sami byste to však nepoznali.

Automobilka slibuje, že se celý model ponese na typických rysech, co budou akorát vylepšeny o jízdní systémy Sport či Sport +, čemuž nebude chybět ani sportovní diferenciál. Poháněna poté bude zadní náprava.

Vozidlo se následně ponese na osmnáctipalcových kolech, za nimiž se budou nacházet velké brzdy o průměru 348 mm vpředu i vzadu.

V extra nabídce nám pak nebude chybět ani speciální paket M Performance, jehož přítomnost doplní vozidlo o další aerodynamické prvky. Sportovní nadšenci si tedy určitě přijdou na své.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky