Alfa Romeo představila svoje první SUV

Italská automobilka Alfa Romeo odhalila dlouho očekávaný model Stelvio Quadrifoglio. Ačkoliv se jedná běžné o SUV, na sportovních vlastnostech určitě nestrádá. Na dvakrát přeplňovaný šestiválec se postaral o to, aby byl stanoven nový rekord na slavné Severní smyčce. 

Podíváme-li se nejprve na dostupné informace,o nichž se s námi italská společnost podělila, máme tu zcela nový vůz, jenž měří 4680 milimetrů do délky, 1650 do šířky a 2160 do výšky. Nebýt těchto parametrů, možná bychom si současný model Stelvio Quadrifoglio lehce spletli se sedanem Giulia, na jehož design Stelvio pouze navazuje. Stále tu však máme prvky, jaké jsou typické právě pro SUV. Tím je zejména výrazná příď či velká maska chladiče.

Interiér je vytvořený v minimalistickém italském stylu, který bude dostupný rovnou ve třech různých provedeních. Jde o to vyhovět řidiči přizpůsobit mu jak vzhled, tak i dokonalé jízdní vlastnosti, o které se už automobilka postará sama. Řidiči a stejně tak i všem spolucestujícím je poskytnut dostatek komfortu s ohledem na volné místo nad hlavami. Sedadla jsou jemná, speciálně vyvinutá pro model Quadrifoglio a jsou pokryta kombinací Alcantary s kůží. Podobně na tom je i sportovní volant, který navíc zdobí prvky z uhlíkových vláken. S přístupem do zavazadlového prostoru není žádný problém a samotná kapacita bude nadmíru vyhovovat i početnějším rodinám. 

Pod kapotou najdeme dvěma turbodmychadly přeplňovaný šestiválec o objemu 2,9 litru, původně vyvíjený u Ferrari (BiTurbo), který nám dává výkon 375 kW (510 koní) a 600 Nm maximálního točivého momentu. Zrychlení z nuly na sto je možné již za necelé 4 sekundy a maximální rychlost vyvrcholí při 280 km/h. Oficiálnímu testu rychlosti byl podroben hned na slavné Severní smyčce (Nordschleife), kde jezdec Fabio Francia s modelem Stelvio Quadrifoglio překonal dosavadní rekord pro SUV, a to rovnou o celých osm sekund dříve než Cayenne Turbo S.

Další jistotou zůstává, že auto bude stát speciálních 20palcových pneumatikách Pirelli, jež jsou typické pro svou lehkost. Standardem zůstává pohon všech čtyř kol, který nám zaručí dokonalou trakci. O dalších novinkách, včetně i těch, co do nabídky zahrnou i dieselové motory, se dozvíme v průběhu příštího roku. Hlavním překvapením by mělo být pokračování v nově zavedeném trendu, a tak bychom se brzy mohli dočkat ještě většího modelu. Prozatím se však můžeme těšit z přítomnosti vůbec prvního SUV značky Alfa Romeo, který by k prvním zákazníkům mohl dorazit již někdy na jaře 2018.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky