Z klidných silnic do drsného terénu. Jaguar přetavil roadster na rallye auto

Jaguar na konci minulého roku oslavil sedmdesáté výročí, v rámci čehož se rozhodl udělat něco speciálního. Výsledek je nám už pochopitelně znám a jedná se o opravdového krasavce, který ctí tradici.

Nová lahůdka, jež vznikla z upraveného roadsteru F-Type, nás odkazuje na kdysi slavný model XK 120. Jedná se o vůz, který si už moc lidí tolik pamatovat nebude, nicméně automobilka rozhodně neplánovala, že ho nadobro zavře pod pokličku a už jej nevypustí. Ba naopak jako všude jinde i zde se šlo po vzoru nové doby a staré věci se dočkaly nového vylepšení. Nyní se mohou promenádovat bok po boku.

S kůži na trh nám tedy vyplulo nové auto, které dostalo mechanický samosvorný diferenciál a oproti roadsteru narostlo i o čtyři centimetry do výšky. Pohon zůstal klasicky u kol zadní nápravy.

Aby mohl nový model splňovat podmínky ostatních rallye vozů, bylo nutné co nejvíce snížit váhu. Pod kapotou se nám tedy neschovává osmiválec, ba ani šestiválec, nýbrž pouhý čtyřválec, jenž je naladěn na krásných 300 koní.

Parametry rychlosti už automobilka neodhalila, nicméně potřebovat je stejně tolik nebudeme. Jednak se tento kousek nedostane do prodeje, a jednak budou vyrobeny pouhé dva vozy.

Abychom však tento výtvor mohli vidět, budeme se muset jít živě podívat na některé rallye závody. Nepůjde ovšem o klasické rallye, pouze o vybrané druhy soutěží, na něž nás společnost předem upozorní.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky