Z klidných silnic do drsného terénu. Jaguar přetavil roadster na rallye auto

Jaguar na konci minulého roku oslavil sedmdesáté výročí, v rámci čehož se rozhodl udělat něco speciálního. Výsledek je nám už pochopitelně znám a jedná se o opravdového krasavce, který ctí tradici.

Nová lahůdka, jež vznikla z upraveného roadsteru F-Type, nás odkazuje na kdysi slavný model XK 120. Jedná se o vůz, který si už moc lidí tolik pamatovat nebude, nicméně automobilka rozhodně neplánovala, že ho nadobro zavře pod pokličku a už jej nevypustí. Ba naopak jako všude jinde i zde se šlo po vzoru nové doby a staré věci se dočkaly nového vylepšení. Nyní se mohou promenádovat bok po boku.

S kůži na trh nám tedy vyplulo nové auto, které dostalo mechanický samosvorný diferenciál a oproti roadsteru narostlo i o čtyři centimetry do výšky. Pohon zůstal klasicky u kol zadní nápravy.

Aby mohl nový model splňovat podmínky ostatních rallye vozů, bylo nutné co nejvíce snížit váhu. Pod kapotou se nám tedy neschovává osmiválec, ba ani šestiválec, nýbrž pouhý čtyřválec, jenž je naladěn na krásných 300 koní.

Parametry rychlosti už automobilka neodhalila, nicméně potřebovat je stejně tolik nebudeme. Jednak se tento kousek nedostane do prodeje, a jednak budou vyrobeny pouhé dva vozy.

Abychom však tento výtvor mohli vidět, budeme se muset jít živě podívat na některé rallye závody. Nepůjde ovšem o klasické rallye, pouze o vybrané druhy soutěží, na něž nás společnost předem upozorní.

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení