Vzácný model Mercedes-AMG Project One má českého majitele

Každý z nás občas sní o tom, aby si jednoho dne mohl pořídit takový stylový kousek, který bude naplňovat jeho představy o dokonalém, nadčasovém a speciálním provedení vozu, z něhož budete moc profitovat prakticky jenom vy sami. Abyste si ale takovýto sen mohli splnit, musíte mít téměř bezednou peněženku a štěstí v loterii. Mercedes-AMG Project One je totiž mimořádně vzácný model, jenž poputoval pouze k 275 majitelům.

A ačkoliv se na ostatní z nás s ohledem na tento model už štěstí neusměje, v řadách příznivců ultrarychlých vozů je přeci jenom jeden český zástupce. I když si on sám přál, aby jeho jméno zůstalo nezveřejněno, my se alespoň ve stručnosti můžeme podívat na to, s čím bude jezdit.

Když vyšel Mercedes-AMG Project One na svět, říkalo se, že to je jako Formule 1 pro dva cestující. My se rozhodně nemůžeme ničemu divit, neboť právě jeho vlastnosti nás neodkazují na nic jiného.

V útrobách se nám schovává plug-in hybridní pohonný systém, který tvoří přeplňovaný vidlicový šestiválec o objemu 1,6 litru, jenž za pomocí turbodmychadel roztáčí elektromotory.

Dle informací od automobilky nám na všechna čtyři kola putuje celkový výkon okolo jednoho tisíce koní (přibližně 740 kW), přičemž samotný vůz o hmotnosti 1350 kg má generovat přítlak až 650 kg.

Z dalších důležitých údajů můžeme uvést maximální rychlost, která by měla vyvrcholit při 350 km/h, či zrychlení z klidu na dvě stě za méně než 6 sekund. Na silnici veškerou sílu posíláme skrze osmistupňovou převodovkou AMG SpeedShift.

Auto bylo vyrobeno v anglickém Brackley a jak už jsme naznačili, do celého světa putovalo pouhých 275. Mezi příjemci se štěstí usmálo i na jednoho českého zástupce, který se dneska za cenu okolo 2 275 000 eur může pochlubit tím, že sedí ve voze, na jehož vývoji se podílel sám britský závodník F1 Lewis Hamilton.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky