Volkswagen I.D. R Pikes Peak - elektrický bořič rekordů má políčeno na další výzvy

Když se řekne elektromobil, většina lidí nad tímto slovem jen mávne rukou, aniž by si sami uvědomovali, že co nevidět jim bude patřit svět. A to se týká jak každodenní dopravy, tak i závodního odvětví, v němž už nějakou dobu řádí takový Volkswagen I.D. R Pikes Peak. Ten stanovil svůj světový rekord na trati po cestě do nebes (hora Pikes Peak) a nyní jej obohatil i úspěchem v britském Goodwoodu.

Jak už nám název napovídá, elektrický speciál nám technici z německé stáje, jejíž sídlo leží ve Wolfsburgu, vyvinuli za jediným účelem. Tím bylo pokoření nejlepšího času zajetého na celosvětově známém závodě Pikes Peak v americkém Coloradu, a to se mu na konci měsíce června i povedlo. Volkswagen celou trať zajel v čase 7 minut a 57,148 sekundy, čímž překonal rekord z roku 2013 stanovený Sébastien Loebem s jeho proslulým Peugeotem. 

Ačkoliv se jednalo o splnění „jednoúčelného“ cíle, automobilka brzy pochopila, že ve hře může být daleko víc. A když se blížil 25. ročník Festivalu v rychlosti tradičně konaný v britském Goodwoodu, na němž se představilo i více než 200 tisíc příznivců ultrarychlých vozů, elektrický Pikes Peak pokořil současný nejlepší rekord o 3,5 sekundy (v celkovém čase 47,34 sekundy). Sám čtyřicetiletý závodník Romain Dumas, jenž měl tu čest vůz řídit, si pochvaloval jeho agilnost a slíbil, že za rok se sem vrátí zlomit další rekordy. 

A lámání rekordů je samo o sobě motivací v dalších krocích německého supersportovního vozu. Kde bude další zastávka, to se zatím netuší, ovšem dozajista jsme se s I.D. R Pikes Peak neviděli naposledy. 

„Když se poohlédnu za našimi úspěchy, naskakuje mi husí kůže,“ oznámil ředitel oddělení Volkswagen Motorsport Sven Smeets. „Cesta do oblak v americkém Coloradu se dá považovat za jednu z nejlepších historických tratí, která je všeobecně dobře známá po celém světě. Je proto skvělé, že zrovna nám se podařilo překonat celkový rekord,“ pochvaloval si. „Každý úspěch nás nyní motivuje k tomu, abychom pokračovali v dobré práci. Vždy se pokusíme jít o něco vpřed,“ dodal. 

A čemupak tento elektrický sporťák vděčí za překonání oněch cílených met? V první řadě se jedná o celkovou hmotnost, která při plném zápřahu činí 1100 kg, a ve druhé řadě to jsou dva elektromotory, o celkovém výkonu 500 kW (680 k) a 650 Nm točivého momentu. Když pak takovýto stroj dáte rukou zkušeného závodníka, jakým je Romain Dumas, není se čemu divit, že máte o úspěch téměř postaráno. 

Co se údajů o zrychlení týče, dle informací od samotné automobilky je auto schopné zrychlit z klidu na sto za 2,25 sekundy, čímž posléze může překonat i takové skvosty, jako je monopost Formule 1 či Formule E. 

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení