Volkswagen I.D. R Pikes Peak - elektrický bořič rekordů má políčeno na další výzvy

20. 07 2018 |

Když se řekne elektromobil, většina lidí nad tímto slovem jen mávne rukou, aniž by si sami uvědomovali, že co nevidět jim bude patřit svět. A to se týká jak každodenní dopravy, tak i závodního odvětví, v němž už nějakou dobu řádí takový Volkswagen I.D. R Pikes Peak. Ten stanovil svůj světový rekord na trati po cestě do nebes (hora Pikes Peak) a nyní jej obohatil i úspěchem v britském Goodwoodu.

Jak už nám název napovídá, elektrický speciál nám technici z německé stáje, jejíž sídlo leží ve Wolfsburgu, vyvinuli za jediným účelem. Tím bylo pokoření nejlepšího času zajetého na celosvětově známém závodě Pikes Peak v americkém Coloradu, a to se mu na konci měsíce června i povedlo. Volkswagen celou trať zajel v čase 7 minut a 57,148 sekundy, čímž překonal rekord z roku 2013 stanovený Sébastien Loebem s jeho proslulým Peugeotem. 

Ačkoliv se jednalo o splnění „jednoúčelného“ cíle, automobilka brzy pochopila, že ve hře může být daleko víc. A když se blížil 25. ročník Festivalu v rychlosti tradičně konaný v britském Goodwoodu, na němž se představilo i více než 200 tisíc příznivců ultrarychlých vozů, elektrický Pikes Peak pokořil současný nejlepší rekord o 3,5 sekundy (v celkovém čase 47,34 sekundy). Sám čtyřicetiletý závodník Romain Dumas, jenž měl tu čest vůz řídit, si pochvaloval jeho agilnost a slíbil, že za rok se sem vrátí zlomit další rekordy. 

A lámání rekordů je samo o sobě motivací v dalších krocích německého supersportovního vozu. Kde bude další zastávka, to se zatím netuší, ovšem dozajista jsme se s I.D. R Pikes Peak neviděli naposledy. 

„Když se poohlédnu za našimi úspěchy, naskakuje mi husí kůže,“ oznámil ředitel oddělení Volkswagen Motorsport Sven Smeets. „Cesta do oblak v americkém Coloradu se dá považovat za jednu z nejlepších historických tratí, která je všeobecně dobře známá po celém světě. Je proto skvělé, že zrovna nám se podařilo překonat celkový rekord,“ pochvaloval si. „Každý úspěch nás nyní motivuje k tomu, abychom pokračovali v dobré práci. Vždy se pokusíme jít o něco vpřed,“ dodal. 

A čemupak tento elektrický sporťák vděčí za překonání oněch cílených met? V první řadě se jedná o celkovou hmotnost, která při plném zápřahu činí 1100 kg, a ve druhé řadě to jsou dva elektromotory, o celkovém výkonu 500 kW (680 k) a 650 Nm točivého momentu. Když pak takovýto stroj dáte rukou zkušeného závodníka, jakým je Romain Dumas, není se čemu divit, že máte o úspěch téměř postaráno. 

Co se údajů o zrychlení týče, dle informací od samotné automobilky je auto schopné zrychlit z klidu na sto za 2,25 sekundy, čímž posléze může překonat i takové skvosty, jako je monopost Formule 1 či Formule E. 

Diskuse

.

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení