Toto je deset nejhodnotnějších značek aut roku 2018! Jak jsou na tom vaši favorité?

Kromě toho, že byl rok 2018 průlomovým v dalším technickém pokroku, který nám říká, že co nevidět se bude po světě prohánět hned několik vozů s pohonem na elektřinu a autonomním řízením, pak nám tradičně stoupla i hodnota několika značek. Jaké se daří nejvíce?

Pokud se o tyto údaje zajímáme dostatečně dlouho, pak jistě víme, že již nějakou dobu je na samotném vrcholu Toyota, která atakuje hranici rekordních třiceti milionů amerických dolarů. Přepočteme-li tuto hodnotu na naši měnu, mluvíme o částce, jež se přibližuje k číslu 666 miliard korun. V porovnání s rokem 2017 se jedná o pětiprocentní nárůst.

Ocenění za druhou a třetí příčku pak putuje do Německa, kde Mercedes-Benz jen těsně předskočil BMW a v tomto pomyslném souboji o silnějšího vládce na trhu zatím vede, i když zejména druhá zmíněná automobilka má připravených několik es v rukávu, a tudíž můžeme očekávat, že je od ledna 2019 postupně začne vytahovat.

Největší překvapení představují vozy prezentující se nám pod značkou Tesla, jejíž celková hodnota vzrostla o astronomických 60 procent. Nejedná se však o žádný omyl, kdo by si tak mohl myslet, nýbrž o pokrok doby, jenž je odvozen o čím dál vyšší oblibu. Ta údajně vychází z nových technologií, která se ještě dočká svého vylepšení.

První desítku nám uzavírají Volkswagen a Maruti Suzuki, což jsou značky, co se v minulém roce do tohoto žebříčku nedostaly, ovšem za pomocí vlastních sil a přibývajících zkušeností si tu cestičku postupně našly.

Pořadí Značka Hodnota v mild. dolarů Hodnota v mild. Kč Nárůst v porovnání s rokem 2017
1 Toyota 29,987 665,8 + 5 %
2 Mercedes-Benz 25,684 570,2  + 9 %
BMW  25,624  568,9  + 4 % 
Ford  12,742  282,9  - 2 % 
Honda  12,695  281,9  + 4 % 
Nissan  11,425  253,7  + 1 % 
Audi  9,630  213,8  + 3 % 
Tesla  9,415  209  + 60 % 
Maruti Suzuki  6,375  141,5  -
10  Volkswagen 5,986  132,9 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky