Škoda završila úspěšný rok modelem s nejsilnější motorizací

Už to vypadalo, že mladoboleslavská automobilka čtyřválcové motory pomalu odepíše, jenže pak v samotném závěru roku přišel model, u něhož spekulace v poslední době rychle nabraly na obrátkách. Škoda Fabia R5 WRC je inspirovaná slavným rallyovým speciálem, jež nás kromě výrazných barevných prvků zaujme ještě jednou věcí. Jedná se vůbec o nejvýkkonější verzi Fábie, kterou můžete mít doma. 


Speciálně vyvinutá limitovaná edice vychází ze vzoru vozu Škoda Fabia Monte Carlo, která je typická pro svou tmavě černě zbarvenou střechu a poutavá 17palcová kola SAVIO. Tato kola z lehké slitiny jsou dostupná rovnou ve třech barevných provedeních, a to konkrétně v bílé, černé a světle zelené. Zářivě zelená barva se stala jakýmsi univerzálním doplňkem, díky čemuž bylo upoutáno oko nejednoho diváka, když se potenciální zákazníci ve voze v období Vánoc mohli poprvé projet. 

Aby se daná edice mohla stát tak speciální, jak jen automobilka zamýšlela, muselo se přijít s novými nápády, které zlepší všední zážitky z jízdy. V první řadě bylo nutné snížit podvozek, aby se tak charakteristika nové modelu přiblížila současně navrženým sportovním vozům, a v druhé řadě tomu všemu byl přizpůsoben i interiér, jež se kromě nadstandardní výbavy může pyšnit také sportovním provedením. Z prozatím dostupných informací můžeme uvést jak sportovní volant, tak speciálně navržená sedadla či přepracovaný tlumič výfuku, z prvků základní výbavy naopak vyhřívaná přední sedadla, navigační systém Amundsen, klimatizace, pomocný systém při parkování se zadní parkovací kamerou, bezklíčové odemykání dveří a mnohé další. 

Když se podíváme na výchozí parametry, pod kapotou najdeme zážehový motor 1,4 TSI o výkonu 92 kW (125 koní), který bude propojen se sedmistupňovou převodovkou DSG. Zrychlení z nuly na sto je možné za 8,8 sekundy a maximální rychlost vyvrcholí při 203 km/h. Jedná se vůbec o jedno z posledních promítnutí zmíněného agregátu do vozů Škody. Ten bude od příštího roku postupně nahrazen patnáctistovkou TSI.

S limitovanou edicí, která bude tvořit celkově 1300 kusů, se setkáme již v únoru roku 2018. Vůz, jenž je doprovázen prozatím nejúspěšnějším rokem ve své historii závodění, se představí na více než 21 trzích. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky