Peugeot RCZ R! Hřebec z francouzské stáje

Ani Francie nezůstává pozadu a přichází s novým modelem Peugeot RCZ R. A není to jen tak obyčejný produkt! Jedná se totiž o nejvýkonnější automobil, co kdy francouzská společnost vytvořila. 

Co můžeme od RCZ očekávat? Do standardní výbavy patří například devatenáctipalcová litá kola. Srdce vozidla je tvořeno motorem 1.6 THP, který dosahuje výkonu 200 koní. Pokud si pořídíte model s přívlastkem R, Peugeot si pro Vás připravil koní až 270.  Model je dosahuje při 6000 otáčkách. Za nezkrotnou sílu si však připlatíte. Abyste se svým vozidlem dostali metalický lak, budete si muset opět šáhnout hlouběji do kapsy. Tím to bohužel nekončí. Lepší audiovizuální systém JBL Vám také nikdo "zadarmo" nedá. Platí to i pro integrovanou navigaci a karbonovou střechu.Podvozek u novinky prošel několika změnami. Vývojáři mu přisoudili tužší stabilizátory a tlumiče. Celkově se snížil o celých 10 mm. Brzdy jsou nyní silnější a Peugeot dokázal vykouzlit o sedmnáct kilogramů lehčí vůz, než byl jeho předchůdce. Dostáváme se tedy na celkovou hmotnost 1280 kilogramů. RCZ (R) obouvá pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymetric. Nejvyšší rychlost modelu je omezena na 250 km/h. Z 0 na 100 se dostanete za necelých 6 vteřin. Přední kola pobírají výkon a můžete se těšit i na samosvorný diferenciál (ten je součástí základní výbavy). Pevný zadní spoiler, který se nachází místo spoileru výsuvného, nalezneme pak u modelu s písmenem R. Převodovka je šestistupňová a manuální. Za model se standardní výbavou zaplatíte něco přes 1 milión korun. Objednávat lze už nyní, však na první zásilky si počkáte až do května tohoto roku.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky