Obrněná limuzína v podání značky Rolls-Royce. Mohutný Cullinan narostl o další metr

Pokud se bavíme o jedné z nejprestižnějších značek, pak nemůžeme vynechat světoznámý Rolls-Royce a jeho SUV, které už před pár měsíci vzbudilo velký poprask. Již tehdy se jednalo tzv. obrněnou limuzínu, jíž nechyběl veškerý potřebný komfort, a nyní nám tento luxus opět o něco rozrostl.

Britský výrobce přepychových vozů vyslal svůj model Cullinan před zraky veřejnosti někdy v létě minulého roku a už tehdy vyzařoval jasný potenciál, který by měl plnit svůj účel několik let dopředu.

Německá společnost Klassen si ale myslela, že původní délka vozu 5341 mm není dostatečně velká, a proto přišla s nápadem, jak tento vůz rozšířit a tím zároveň zvýšit i jeho už tak široké možnosti.

Co tu tedy máme dnes? Máme tu model o délce 6357 mm a rozvoru mezi oběma nápravami o velikosti 4311 mm (původně bylo 3295 mm). Převede-li si tato enormní čísla ve skutečnost, je jasné, že se na běžné parkovací místo nevejdete.

Klassen se kromě prodloužené aktuální verze zaměřil také na doplňky v interiéru. Mezi ty přední patří například nový systém infotaimnet, jenž lze kontrolovat pomocí iPhonu, nebo špičkový audiosystém Bang & Olufsen.

Co se ukazuje jako naprostou prvotřídní novinkou, to je tzv. vojenské pancéřování. Německá společnost, která si vzala tohoto dravce do parády, uvedla možnost zabalení Rolls-Royce do balistické ochrany B6 anebo B7.

S čím se dá počítat, pokud bychom do něčeho takového šli, to je rapidní zvýšení celkové hmotnosti vozu, jenž už ani tak nepatří mezi jedny z nejrychlejších, a spolu s tím i jeho cenovky. Jen základní provedení bez pancíře stojí 46 milionů korun.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky