Novinka od Volkswagenu nemá ani volant, ani pedály. Jak tedy potom může jezdit?

Luxus se dá projevit mnoha způsoby, i když si konkrétně my sami na něj musíme kolikrát chvíli zvykat, neboť je nám prezentován takovou formou, jakou jsme doposud neznali. Totéž platí i v případě nového modelu od Volkswagenu. Prozatím sice konceptu, avšak v budoucnu dalšího přírůstku modelů I.D.,jenž může ovládnout celý svět.

Ptáte se, jak toho může takový vůz, kterému chybí základní řídící prvky, dosáhnout? Odpověď je zcela prostá - vize pomalu se blížící budoucnosti je nám prezentována elektrickou formou, která dá nejen zapomenou na spalovací motory, ale také na klasické řízení. Pedály ani volant již nebudou potřeba, jelikož jejich místo zaujme pokročilý autonomní systém, s nímž se na mnoha místech setkáváme již dnes a který je neustále podrobován novým testům. 

Volkswagen I.D. Vizzion, jak zní celé jeho velkolepého modelu, bude postaven na zcela vlastní platformě, poháněna budou všechna čtyři kola najednou a v interiéru bude dostatek místo na to, abyste si zde mohli založit piknik. První informace nám totiž říkají, že současný koncept měří až 5,11 metrů, což už by se dalo označit za takovou malou limuzínu. 

Další zajímavé informace nás vedou k srdci pohonu. Ten budou zajišťovat dva elektromotory, jejichž celkový výkon činí 225 kW (306 koní), přičemž ten u přední nápravy nám bude dodávat 75 kW a ten u zadní nápravy naopak 150 kW. Oba dva si nadále budou brát energii z akumulátoru o kapacitě 111 kWh.  

Podíváme-li se na údaje o zrychlení, z klidu na sto by se nám I.D. Vizzion měl dostat za 6,3 sekundy a tímto tempem by mohl dojít až k maximální rychlosti, která nám vyvrcholí při 180 km/h. Jedná se o elektronicky omezenou rychlost. Bez ní by vůz mohl jet ještě o něco rychleji. Na nás to však i s ohledem na autonomní řízení již tak záležet nebude. 

Přejdeme-li k údaji o dojezdu, ten nám říká, že na jedno nabití bychom mohli ujet až 665 km, ovšem i s ohledem na předchozí zkušenosti je lepší tuto hodnotu brát s rezervou.

Na další informace si budeme muset pár měsíců počkat. Na podzim roku 2019 nám bude představen teprve předchůdce Vizzionu, který se nám představí čistě pod názvem Volkswagen I.D., a po něm až přijde čas na slíbené slovo „budoucnosti“.  

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky