Nová Honda Civic ve verzi Type R vládne světu hot hatchů

Honda představila rekordní edici svého atraktivního hatchbacku, jenž je obohacen o další stylistická vylepšení včetně moderního provedení interiéru. Do sériové výroby se dostane již toto léto.

Oficiální model byl sice představen na autosalonu v Ženevě, kdežto mluvit se o něm začíná shodou okolností až teď. Model Type R se dostane do prodeje v září, což nám dává ještě trochu času jej poznat, ovšem podle slov japonské automobilky se můžeme těšit na nejsilnější hatchback současnosti. Sama v pořadí už desátá generace bude vrcholem celé ohromné transformace Civicu, která má s předchozí verzí společný jen motor, a dokonce i ten prošel několika úpravami. 

Pod kapotou zůstává čtyřválec 2.0 VTEC Turbo, tedy nevysokootáčkový dvoulitrový agregát, jenž byl v minulosti opatřen řadou ocenění. Nyní má výkon 235 kW (320 k) a točivý moment 400 Nm. Sladěný bude klasicky s šestistupňovým manuálem, který je nově obohacen o systém „rev matching“. Celý systém se dá kdykoliv vypnout, ale pokud ho ponecháme zapnut, vůz nám bude automaticky dodávat meziplyn při podřazování, čímž dojde ke srovnání otáček. 

Honda Type R má oproti svým jmenovcům jinou gemoterii přední nápravy, aby se nám dostalo toho nejlepšího pocitu z řízení. Úpravou prošla i zadní náprava, kde díky unikátnímu zavěšení multi-link došlo k výraznému zlepšení jízdních podmínek, zejména pak stability vozidla při vysokých rychlostech nebo prudkých zatáčkách. Torzní tuhost se sice zvýšila o 38%, než tomu bylo u předchozího modelu, zato došlo k vylepšení celkové aerodynamiky za účelem snížení odporu. Standardem zůstávají  20“ kola a pneumatiky Continental ContiSportContact 6. 

Stejně jako to je moderní u jiných vozů, tak ani u nového modelu Hondy Civic nebudou chybět tři jízdní módy, jež lze nezávisle přepínat na vůli řidiče. Ke svému pohodlí máte možnost volit mezi módem Comfort,  Sport a +R. Pro každý je typický jiný druh pružení, řízení, ale i reakcí při šlapání na pedály. 

Auto se začne vyráběž již toto léto v britském Swindonu, odkud bude dovážen do celého světa a vůbec poprvé se na něj mohou těšit třeba i v USA. 

Foto: Honda

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky