Nová Honda Civic ve verzi Type R vládne světu hot hatchů

Honda představila rekordní edici svého atraktivního hatchbacku, jenž je obohacen o další stylistická vylepšení včetně moderního provedení interiéru. Do sériové výroby se dostane již toto léto.

Oficiální model byl sice představen na autosalonu v Ženevě, kdežto mluvit se o něm začíná shodou okolností až teď. Model Type R se dostane do prodeje v září, což nám dává ještě trochu času jej poznat, ovšem podle slov japonské automobilky se můžeme těšit na nejsilnější hatchback současnosti. Sama v pořadí už desátá generace bude vrcholem celé ohromné transformace Civicu, která má s předchozí verzí společný jen motor, a dokonce i ten prošel několika úpravami. 

Pod kapotou zůstává čtyřválec 2.0 VTEC Turbo, tedy nevysokootáčkový dvoulitrový agregát, jenž byl v minulosti opatřen řadou ocenění. Nyní má výkon 235 kW (320 k) a točivý moment 400 Nm. Sladěný bude klasicky s šestistupňovým manuálem, který je nově obohacen o systém „rev matching“. Celý systém se dá kdykoliv vypnout, ale pokud ho ponecháme zapnut, vůz nám bude automaticky dodávat meziplyn při podřazování, čímž dojde ke srovnání otáček. 

Honda Type R má oproti svým jmenovcům jinou gemoterii přední nápravy, aby se nám dostalo toho nejlepšího pocitu z řízení. Úpravou prošla i zadní náprava, kde díky unikátnímu zavěšení multi-link došlo k výraznému zlepšení jízdních podmínek, zejména pak stability vozidla při vysokých rychlostech nebo prudkých zatáčkách. Torzní tuhost se sice zvýšila o 38%, než tomu bylo u předchozího modelu, zato došlo k vylepšení celkové aerodynamiky za účelem snížení odporu. Standardem zůstávají  20“ kola a pneumatiky Continental ContiSportContact 6. 

Stejně jako to je moderní u jiných vozů, tak ani u nového modelu Hondy Civic nebudou chybět tři jízdní módy, jež lze nezávisle přepínat na vůli řidiče. Ke svému pohodlí máte možnost volit mezi módem Comfort,  Sport a +R. Pro každý je typický jiný druh pružení, řízení, ale i reakcí při šlapání na pedály. 

Auto se začne vyráběž již toto léto v britském Swindonu, odkud bude dovážen do celého světa a vůbec poprvé se na něj mohou těšit třeba i v USA. 

Foto: Honda

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení