Mercedes-AMG GT Roadster přichází s novým osmiválcem naladěným na 522 koní

Pokud se říká, že by vše mělo být v rovnováze, pak nám totéž platí i u nového miláčka vkusného sportovního modelu od Mercedesu. Německá automobilka nám již kdysi představila klasické provedení, po němž přišlo vrcholné a teď je nám k dispozici už i zlatá střední cesta.

Tu střední cestu nám nesymbolizuje nic jiného než GT S Roadster, u něhož se zaměříme na to, co se skrývá pod kapotou. Jako vždy se jedná o osmiválec, který je nyní naladěný na 384 kW (522 koní) při 6250 otáčkách za minutu a maximální točivý výkon 670 Nm, jež je nám dostupný v rozmezí od 1900 do 5000 otáček.

Abychom si vytvořili nějaký obraz, podíváme se i na čísla základního a vrcholného provedení. U základního se setkáme s výkonem 350 (476 koní) a u nejlepší verze pro změnu s 430 kW (585 koní).

Říká se, že důvodem, proč se Mercedes rozhodl zvolit ještě jednu variantu, byla poptávka zákazníků, co s příchodem nové verze očekávali i nižší cenovku.

Přejdeme-li na údaje o rychlosti, tak víme, že je auto schopné zrychlit z klidu na sto již za 3,8 sekundy, přičemž maximální rychlost nám vyvrcholí při 308 km/h. Jedná se tedy o dvě hodnoty, které se dají lehce zapamatovat.

Co se týče první verze, ta se na stovku dostala za 4 sekundy a dosahovala maximálky při 302 km/h, u vrcholného provedení to pak bylo 3,7 sekund a 316 km/h. Jak vidíme, čísla jsou to téměř nepatrná, avšak rozdíl v ceně je téměř milionový.

Veškerá síla motoru je nám přenášena na zadní kola, a to skrze automatickou sedmistupňovou převodovku Speedshift DCT. Pozoruhodné je i rozložení hmotnosti, které hovoří lehce ve prospěch zadní nápravy (53 % vzadu a 47 %vepředu).

GT S Roadster byl nadále obdařen samosvorným diferenciálem, elektricky řízenými tlumiči a předem nakonfigurovanými jízdními režimy (Comfort, Sport, Sport +, Race a Individual).

Co se samotné ceny týče, ta by se měla pohybovat opět někdy mezi standardním a vrcholným pojetím. Pro to první zmíněné je to 3,6 milionu korun, pro druhé až 4,5 milionu korun.  

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky