Autonomní vozy aneb Budoucnost všední dopravy

Když začaly lidskou činnost postupně nahrazovat stroje, bylo asi jen otázkou času, než nás tato „umělá inteligence“ nahradí i při věcech, jež jsme doposud dělali sami. Jednou z nich je mimo jiné také klasické řízení, které by měl v dohledné době ovládat pouze počítač.

Automobil bez volantu, převodovky i pedálů - umíte si něco takového vůbec představit? Ačkoliv je pro některé z nás tato idea téměř „nereálná“, pak vězte, že například v takové Číně se již dnes vyrábí vozy, co se dají považovat za jakousi převozní místnost, v níž chybí veškeré potřebné prvky, na které byste jako aktivní řidiči byli zvyklí.

Mluvíme zde o budoucnosti, která pro nás není nikterak vzdálená. Každý chytrý vůz má v sobě zabudováno několik senzorů i asistenčních systémů, až se dle vědeckých předpokladů očekává, že auta ovládaná počítačem budou jezdit opatrněji a bezpečněji než běžný člověk, jenž spěchá na nákupy nebo do práce.

Některá auta, s nimiž se setkáváme již dnes i na českých silnicích, jsou obdařeny autonomním systémem jízdy, že se dokáží sama pohybovat bez lidského přičinění třeba na dálnici nebo při cestě v dopravní kalamitě.

Současná technika ovšem ještě není zcela dopilována, a tak se může stát, že tento systém nevyhodnotí dobře situaci, a proto několika varovnými znameními poprosí řidiče, aby převzal řízení za něj. Kdyby se tak nestalo, vůz poté sám začne zpomalovat nebo postupně zajede k okraji, kde se zastaví.

Nehody jsou v takovém případě vyloučeny, neboť jsou kromě radarů zaznamenávajících pohyb chodců či zvířat před automobilem nově doplněny i tzv. „lidary“, což jsou laserové radary, jejichž hlavní přednosti spočívají v ještě pokročilejší detekci. Tato technologie by měla údajně téměř do detailu rozpoznat jednotlivé části těla člověk (tedy ruce i nohy), a to až na vzdálenost 250 metrů.

Jedinou nevýhodou pro nynější okamžik zůstává předvídavost. Zdali se takový chodec bude blížit k přechodu, auto nebude schopné rozpoznat, jestli se opravdu daná osoba rozhodne přejít přes silnici, nebo se bude držet své strany chodníku i nadále. V takových případech dochází někdy až k zbytečnému kolísání rychlosti.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky