Audi SQ2 se představí s přeplňovaným dvoulitrem

Audi SQ2 se i navzdory mnohočetným spekulacím již brzy stane realitou. Koncern Volkswagen pro rok 2018 chystá několik překvapení a kompaktní crossover Audi Q2 by díky tomu měl uvítat svou novou, sportovnější verzi. 

S Audim Q2 jsme se setkali již na loňském autosalonu v Ženevě a již v té době se těšil tak veliké oblibě, že si spousta zákazníků na jeho příchod musela počkat o něco déle. A máme-li se opřít o prozatím podložená fakta, časopis Autocar nám naznačí, že v případě SQ2 by tomu také nemuselo být vůbec jinak. Dle jejich informací se bude jednat o velice atraktivní vůz, který nám zase o něco více přiblíží běžné řízení až k samotným hranicím ideálního cestovní, za což bude moct jak pohodlný interiér, tak tichý chod motoru. 

S ohledem na sportovnější provedení se můžeme dočkat nepatrně nižšího podvozku a zároveň silnějšího pohonného agregátu. Zatímco u Audi Q2 v první verzi tvořil základ jen litrový tříválec, u SQ2 bychom se měli setkat s čtyřválcem 2.0 TFSI, jenž dobře známe například z bratrské verze Audi S3. Bližší parametry nám bohužel sděleny nebyly, avšak můžeme počítat s výkonem začínající na hranici 300 koní a rozhodně můžeme počítat i s tím, že tato hodnota bude s příchodem nových pohonných jednotek ještě stoupat. V základní verzi je tedy prozatím počítáno s pohonem všech čtyř kol, kde se o správné rozložení sil mezi přední a zadní nápravu postará mezinápravová spojka Haldex, a také se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou S tronic. 

Co se rychlostních parametrů týče, u Q2 bylo auto schopné z nuly na sto zrychlit za 10,5 sekundy (u základní verze) a za 6,8 sekund u verze 2.0 TFSI quattro. Máme-li věřit údajům, které vychází z uvedené techniky, co byla použita u vozů nejen této značky, pak by nové SQ2 mělo být schopné zrychlit z klidu na stovku za 5,5 sekundy. K tomuto údaji hodně dopomůže také již zmíněná převodovka S tronic. O maximální dostupné rychlosti můžeme zatím jen spekulovat, ovšem jen pro srovnání je dobré zmínit, že u předchozí verze nejrychlejšího formátu to bylo 219 km/h. 

Mezi další zajímavosti se dá uvést, že magazín Autocar nevyloučil ani možnost uvedení na trh Audi RSQ2, které by se představilo s ještě silnějším motorem (mluví se o výkonu 360 koní), na jehož příchod bychom si museli klidně i ten rok, dva počkat. Druhým překvapením je představení Volkswagenu T-Roc, jež bude doprovázet úplně stejná technika jako právě model SQ2. Datum přesného zveřejnění zatím nevíme, avšak je jisté, že to bude někdy v průběhu roku 2018. 

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení