Audi SQ2 se představí s přeplňovaným dvoulitrem

Audi SQ2 se i navzdory mnohočetným spekulacím již brzy stane realitou. Koncern Volkswagen pro rok 2018 chystá několik překvapení a kompaktní crossover Audi Q2 by díky tomu měl uvítat svou novou, sportovnější verzi. 

S Audim Q2 jsme se setkali již na loňském autosalonu v Ženevě a již v té době se těšil tak veliké oblibě, že si spousta zákazníků na jeho příchod musela počkat o něco déle. A máme-li se opřít o prozatím podložená fakta, časopis Autocar nám naznačí, že v případě SQ2 by tomu také nemuselo být vůbec jinak. Dle jejich informací se bude jednat o velice atraktivní vůz, který nám zase o něco více přiblíží běžné řízení až k samotným hranicím ideálního cestovní, za což bude moct jak pohodlný interiér, tak tichý chod motoru. 

S ohledem na sportovnější provedení se můžeme dočkat nepatrně nižšího podvozku a zároveň silnějšího pohonného agregátu. Zatímco u Audi Q2 v první verzi tvořil základ jen litrový tříválec, u SQ2 bychom se měli setkat s čtyřválcem 2.0 TFSI, jenž dobře známe například z bratrské verze Audi S3. Bližší parametry nám bohužel sděleny nebyly, avšak můžeme počítat s výkonem začínající na hranici 300 koní a rozhodně můžeme počítat i s tím, že tato hodnota bude s příchodem nových pohonných jednotek ještě stoupat. V základní verzi je tedy prozatím počítáno s pohonem všech čtyř kol, kde se o správné rozložení sil mezi přední a zadní nápravu postará mezinápravová spojka Haldex, a také se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou S tronic. 

Co se rychlostních parametrů týče, u Q2 bylo auto schopné z nuly na sto zrychlit za 10,5 sekundy (u základní verze) a za 6,8 sekund u verze 2.0 TFSI quattro. Máme-li věřit údajům, které vychází z uvedené techniky, co byla použita u vozů nejen této značky, pak by nové SQ2 mělo být schopné zrychlit z klidu na stovku za 5,5 sekundy. K tomuto údaji hodně dopomůže také již zmíněná převodovka S tronic. O maximální dostupné rychlosti můžeme zatím jen spekulovat, ovšem jen pro srovnání je dobré zmínit, že u předchozí verze nejrychlejšího formátu to bylo 219 km/h. 

Mezi další zajímavosti se dá uvést, že magazín Autocar nevyloučil ani možnost uvedení na trh Audi RSQ2, které by se představilo s ještě silnějším motorem (mluví se o výkonu 360 koní), na jehož příchod bychom si museli klidně i ten rok, dva počkat. Druhým překvapením je představení Volkswagenu T-Roc, jež bude doprovázet úplně stejná technika jako právě model SQ2. Datum přesného zveřejnění zatím nevíme, avšak je jisté, že to bude někdy v průběhu roku 2018. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky