Audi RS 3 Sportback (2017) review

Německá automobilka přišla s další novinkou, která mohla být k vidění v autosalonu v Ženevě. Po ostrém sedanu přichází nový, upravený model RS 3 Sportback, jehož zdrojem hnací síly je nejvýkonnější sériově vyráběný pětiválec na světě.


Už předchozí verze toho měla hodně co nabídnout, ale současná verze se může ještě navíc pochlubit i nejvýkonnějším zážěhovým pětiválcem na trhu. Jednotka 2.5 TFSI je o 26 kilogramů lehčí a dosahuje výkonu 294 kW, což je 400 koní. Z nuly na sto kilometrů v hodině zrychlí již za 4,1 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 250 km/h. Co je však novinkou, Audi vyslyšela tužby zákazníků a na přání za menší příplatek nechá zvýšit maximální elektronicky omezenou rychlost až na 280 km/h.

Hnací síla je přenášena skrze sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku S tronic. Standardem zůstává i pohon na všechna čtyři kola. Management motoru, podvozek RS s adaptivními tlumiči, převodovku a mnoho dalšího si řidič může měnit v režimu Comfort, Auto, Dynamic nebo Individual. Jízdním vlastnostem pomáhá i stabilizační systém, který je vybaven selektivním rozdělováním točivého momentu mezi jednotlivá kola. To je dobré zejména při průjezdu zatáčkou.

Vnější design se může pochlubit full-LED světly, agresivními nárazníky, střešním spoilerem nebo zadním difuzorem. V interiéru vozidla najdeme speciálně upravená sedadla čalouněná kůží Nappa s možností namontování velice pohodlné hlavové opěrky. Zaujme nás velký display, kde najdeme všechny důležité provozní informace včetně ukazatele tlaku turba nebo teploty oleje. Přitomné je i LTE připojení k internetu, služba Audi connect, navigační systém či nový audiosystém. Pro RS 3 je novinkou rovněž asistent pro stav nouze a asistent pro sledování vozidel z boku nebo za vámi při couvání. 

Každý si v tomto autě přijde na své, a to stále za poměrně přijatelnou cenu. Částka se odhaduje na necelých 1,5 milionu korun, což je v porovnání s výbavou, vzhledem a hlavně výkonem, který se může tvářit velmi nenápadně, pomocí něhož ale předjede vozidla mnohem zvučnějších jmen, stále dobrá cena. Objednávky bude možné přijímat od dubna, na trh se však dostane až v srpnu 2017.

Foto: carmagazine

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky