Audi A1 Sportback - ideální partner na cesty

Modelová řada A1 se po svém odhalení v roce 2010 těšila poměrně vysoké oblibě, a proto byla na místě otázka, kdy přijde její nástupce. Dlouhých osm let se čekalo na odpověď, než přišlo oficiální potvrzení.

A to potvrzení potěší zejména příznivce klidného městského cestování, kteří si dopřejí skvělého komfortu, a to navíc za doprovodu nových asistenčních nebo bezpečnostních systémů. Toto na první pohled malé „stvoření“ nám o něco narostlo všemi směry, díky čemuž je nám nabídnuto více možností, jak využít volného prostoru.

Podíváme-li se na nové rozměry, ty nám říkají, že je auto dlouhé 4,03 metru, široké 1,41 metru a sahá do výšky 1,41 metru. Dokonalou symetrii vozu pak doplňuje široký rozchod kol a klasické designové prvky německé značky, jež dýchají o něco sportovnějších nádechem, než tomu bylo u první generace.

Protože se nám celý vůz něco více rozrostl, zvětšil se nám i základní objem o 65 litrů. Celkově nám tedy zavazadlový prostor pojme 335 litrů. a sklopíme-li sedačky, dostaneme se na hodnotu až 1090 litrů. Podlaha zavazadelníku pak je na příjemných 67 cm od země.

Audi A1 Sportback se opírá o nové technologie, jimž vévodí digitální panel sdružených přístrojů se systémem MMI Radio plus, který lze ovládat skrze multifunkční tlačítka přímo u volantu. Displej s vysokým rozlišením se poté dodává se standardní úhlopříčkou 8,8 palce, přičemž 10,1 palce je na přání.

Základ nabídky tvoří jednolitrové tříválce a následně čtyřválce se zdvihovým objemem 1,5 nebo 2 litry. Tisková zpráva nám hovoří pouze o benzinových motorech, zato u převodovky si alespoň budeme moct vybrat. K dispozici nám jsou jak šestistupňové manuály, tak i sedmistupňové automatické verze.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky