Aston Martin vítá legendární označení V600

Tradice by se měly uctívat a totéž si asi říkají technici ze slavné anglické stáje Aston Martin, kteří dali svými čtrnácti univerzálními prototypy vzpomenout na legendární Vantage V600, s nímž jsme se poprvé setkali u modelu z roku 1998.

Ačkoliv je to už dávno, již tehdy mohli lidé poznat kouzlo, s jakým k nim přicházel osmiválcový motor s dvěma kompresory a výkonem 600 koní (jednalo se o nejvýkonnější kupé tehdejší doby). Právě hodnota počtu koní dala celé edici nezapomenutelný název, s nímž se setkáváme i dnes. 

Ani po dvaceti letech se nám výkon nezměnil, což odkazuje na právě zmíněnou tradici, ovšem motor již nenese osm válců, nýbrž dvanáct. Poháněna pak jsou výhradně zadní kola. 

Pro ty z vás, co zbystřili, tak víte, že nová generace modelu V8 se nám představila již na konci minulého roku (a zdobí ji přeplňovaný motor z Mercedesu-AMG), přičemž současná novinka byla původně věnována jednomu zákazníkovi, až se z toho nakonec udělala minisérie čtrnácti modelů (sedm roadsterů a sedm kupé). 

V porovnání s původní verzí tu máme zcela přepracovaný podvozek, půvabnější příď, charakteristický výstupek na kapotě, nové výfuky, frézovaná kola a v interiéru pak skořepinová sedadla. 

Hlavním symbolem Aston Martinu V12 Vantage V600, jak zní celé jeho označení, jsou „tři véčka“. To nám podobně jako vzhled celého vozu odkazuje na dvacet let starý model. 

I když se tedy moc kousků světu nepředstaví, příznivci tohoto auta si tak budou smět užít něco, co se v dnešní době už jen tak nevidí. Jedná se o manuální sedmistupňovou převodovku kombinovanou s klasickým atmosferickým dvanáctiválcem. 

Co se ceny a dalších podrobností týče, o tom tisková zpráva mlčí, ovšem jelikož se zákazníci svých nových miláčků dočkají nejdříve na podzim, je možné, že se do té doby dozvíme ještě něco více. 

Starý model z roku 1198

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky