Právě se nacházíte:

Sportovní kupé Audi R8

Audi R8 je posuzováno jako nenáročné auto, které zvládne i méně zkušený řidič. Přesto se stal rivalem supersportovních vozů. Díky společnosti AVANTI CARS se naší redakci naskytla příležitost užít si báječný pocit ze svezení v tomto sporťáku s kruhy ve znaku.

Karoserie je konstruována jako prostorový hliníkový rám ASF (Audi Space Frame), na něž jsou připevněny povrchové díly karoserie převážně z hliníku resp. z hořčíku. Podlouhlé díly tvořící tuhý kokpit jsou převážně uzavřené protahované profily, které mají v několika případech až osmikomorový průřez.
Veškeré spojlery jsou z karbonu. Na první pohled zaujmou také devatenácti palcová kola PPI MAG9. Ta obouvají pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup o velikosti 235/35 vepředu a 305/30 vzadu.


Soustava pracuje se značným objemem chladící kapaliny, která je vedena dopředu středovým tunelem do trojice vzájemně propojených výměníků voda-vzduch umístěných po stranách a uprostřed přídě. Za dveřmi jsou otvory, které přivádějí vzduch do motorového prostoru a k chladičům oleje.


V interiéru R8 je perfektně provedena otevřená kulisa ručně řazené šestistupňové převodovky, která má zpátečku v kulise, umístěnou na neobvyklém místě. Uvnitř se nachází přístrojová deska se značně skloněnou středovou konzolou a pro kupé této značky typická nízká boční okna.


Ideální vyvážení vozu díky mohutnému osmiválci uloženému uprostřed poskytuje nevídanou kontrolu nad vlastní jízdou. Z nuly na stovku dokáže R8 sprintovat za 4,4 sekundy. Maximální rychlost vozu dosahuje 305 Km/h.

Není nemožné tento vůz sehnat i v ČR. V autobazaru AVANTICARS je tento model, s rokem výroby 2009, dostupný za necelých 1.700 000 Kč.
 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky