Porsche Panamera Turbo S - dvoutunové letadlo

Panamera Turbo S je díky výkonu 405 kW nejsilnějším osmiválcem ve svém segmentu. Zvýšení výkonových parametrů umožnila nová turbodmychadla, jejichž turbíny jsou vyrobené z kombinace titanu a hliníku, kterým odpovídá také nové naladění elektronické řídicí jednotky motoru.

Pokrokové legování turbín i dmychadel zajistilo snížení jejich hmotnosti, a tedy i zmenšení jejich setrvačnosti. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě přepracování řídící elektroniky. Porsche odpovídá na snahu Evropské unie o zákazu aut se spalovacími motory dvakrát přeplňovaným osmiválcem o výkonu 550 koní. 

Sportovní charakter vysokovýkonného provedení modelu Panamera podporují všechny dostupné aktivní systémy podvozku. Jedná se například o systém aktivních stabilizátorů, který omezuje naklánění karoserie při jízdě v zatáčkách a současně zvyšuje dynamiku jízdy. Průjezdy zatáček posunuje na novou úroveň vektorové řízení dynamiky fungující prostřednictvím variabilního rozdělení točivého momentu mezi zadními koly a elektronicky řízeným závěrem diferenciálu. Řízení Servotronic mění posilový účinek v závislosti na rychlosti jízdy. Nedílnou součástí výbavy modelu Panamera Turbo S je také sportovní paket Sport Chrono s tlačítkem "Sport Plus", které nastavuje ještě sportovnější projev podvozku a motoru. 

Silný agregát pod kapotou je zárukou rekordních časů ve zrychlení. Výsledkem posílení je maximální rychlost 306 km/h a s funkcí Launch Control dosáhne rychlosti 100 km/h během pouhých 3,8 s. Kombinovaná spotřeba přitom zůstává zachována na 11,5 l/100 km, instalací úsporných celoročních 19palcových pneumatik se sníží na 11,3 l/100 km. Rozšířený rozchod zadních kol se pojí s 20palcovými ráfky Turbo II. Standardem jsou také nástavce prahů Porsche Exclusive, adaptivní křídlo nastavitelné ve čtyřech směrech a karbon-keramické brzdy.


Porsche Panamera Turbo S je ve své kategorii opravdu nekompromisním strojem s bohatou standardní výbavou, jak se na špičkový vůz luxusního segmentu sluší a patří. Na český trh se dostane v červnu 2011 a cena byla stanovena na 4 258 000 korun.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky