Porsche na elektrický pohon? Dnes už nic mimořádného

Poněkud nevšední věc odhalila rakouská společnost Kreisel Electric, když nechala předělat známou 910 na elektromobil. Je to ale vůbec ještě Porsche, když jej nedoprovází ten ojedinělý zvuk motoru? Tři bratři Kreiselové znají odpověď, podle nich rozhodně je. 

O této rakouské společnosti slyšel snad jen málokdo, minimálně až do doby, než si u ní sám slavný herec Arnold Schwarzenegger nechal přestavit svůj vuz Mercedes-Benz třídy G na elektromobil. Od této doby šla popularia jenom nahoru a nyní přišli s další novinkou, která může zastínit celý vývoj této známé značky.

Replika je to opravdu kuriozní, neboť se od originálu liší jen pár detaily. Ovšem až na to nejdůležitější, což se schovává pod kapotou. O pohon se nám postará dvojice elektromotorů s celkovým výkonem 490 koní (360 kW) a točivého momentu 770 Nm. Veškerá síla putuje na vozovku přes zadní kola prostřednictvím dvourychlostní převodovky. 

O tom, že se jedná o sportovní vůz, svědčí i fantastické parametry, které elektromobil doprovází. Jedním z nich je i zrychlení z nuly na stovku, kterého při své hmotnosti 1100 kilogramů dosáhne za 2,5 sekundy, čímž dominuje naprosté většině svých konkurentů. Maximální rychlost se ustálí na 300 kilometrech v hodině, a dokonce se tvrdí, že jízdní dynamiku to oproti originálu nijak moc nepoznamenalo. 

Auto vzhledem ke své hmotnosti využívá lithium-iontové baterie o kapacitě 53 kWh, díky níž Porsche ujede až 350 kilometrů do úplného vybití. Samotné dobíjení baterie je možné až výkonem 100 kWh (DC) nebo díky zabudované speciální řídící jednotce můžeme využít například i solární elektrárny, jež má mnoho dalších využití. 

Ač se jedná o naprostou novinku na trhu, nepočítá se s tím, že by se pouštělo do nějakého dalšího vývoje. Mnoho dalších informací zatím nebylo uvedeno, snad jen to, že samotný elektromobil se tak dočká pouze limitovaného počtu kusů a ani cena nebude nijak nízká. První odhady mluví o částce 26 milionů korun, ale může se vyšplhat ještě výše. 

FOTO: Kreisel

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky