Porsche Boxster - hříšné cabrio

Design tohoto roadsteru si zaslouží absolutorium. Přední partie tvoří výrazně tvarované světlomety oválného obrysu s výběžky směrem do středu kapoty. Přední nárazník má několik tvarovaných otvorů, které se jakoby spojují v jeden hlavní otvor. Záď je buclatá s perfektně padnoucími zadními světly. Tři detaily zvýrazňují jinak plynulou linii – koncové světlo, spoiler, který se zvedá buď manuálně tlačítkem, nebo automaticky v rychlosti 120 km/h a dvojitá koncovka výfuku umístěná velmi vkusně uprostřed zádě. Navíc podpořen 17ti palcovými nebo dokonce 18ti palcovými litými koly sportovního designu.

Pod kapotou se skrývá celohliníkový šestiválec chlazený vodou a atmosféricky plněný o objemu 2,7 litru s výkonem 175kW a točivým momentem 260N.m při 4700 otáčkách. Tyto hodnoty zajišťují výborné akcelerační schopnosti od nejnižších otáček motoru až po maximum.
Jízdní vlastnosti jsou špičkové, podvozek naladěn na sportovní strunu je nekompromisní, ale už u něj se objevuje náznak pohodlí a komfortu, takže už nerovnosti vozovky tolik nepocítí posádka vozu. Poháněná zadní náprava a ideální rozložení hmotnosti a navíc řada elektronických asistentů, starajících se o bezpečnost jízdy, zajišťují skvělé zážitky za volantem.
Interiér se sice nese v duchu sportovním, ale nabízí více pohodlí a komfortu. Sedadla jsou velmi pohodlná, s dostatečným bočním vedením. Přístrojová deska se pyšní trojicí kruhových analogových ukazatelů. Navíc prostřední ukazatel (otáčkoměr) je ve spodní půlce doplněn o malý display palubního počítače.V okamžiku otočení klíče, nelze odolat pokušení, které toto cabrio nabízí. Dráhy šestistupňové manuální převodovky jsou krátké, přesné. Dosažení stovky za 5,5s a co teprve z nuly na číslo 200 za 19,4s.
Nejedná se sice o žádný superautomobil, ale pokud chcete vůz s výkonným moterem, osobitým designem od prestižní značky, a to všechno za rozumnou cenu, pak máte možnost. V autobazaru AVANTI CARS  jeden takový kousek čeká na svého majitele.

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky