Nissan X-Trail omladil vzhled

Po dvou letech od uvedení na trh se Nissan X-Trail dočkal omlazení. Mírných změn dostál exteriér vozu, nejvíce jsou rozdíly patrné na přední části vozu. Nové jsou i některé prvky výbavy.

Mezi nejvíce patrné změny patří přepracovaná mřížka chladiče, světlomety a nárazníky. Přední světla jsou buď xenonová nebo halogenová (podle úrovně výbavy), dálková světla jsou pouze halogenová (nelze mít bi-xenonové světlomety). Vzadu je použita technologie LED u obrysových a brzdových světel.

Desetipaprsková litá kola mají nově rozměr 18 palců, jsou navíc i širší (až 225/55/18). Dostupné jsou také 17" ráfky v novém pětipaprskovém provedení.

Rovněž interiér doznal změn – lepší by měla být čitelnost nového hlavního přístrojového panelu s větším tachometrem a otáčkoměrem. Mezi těmito dvěma hlavními přístroji se nachází nový palubní počítač. Nově přidanou funkcí je ukazatel doporučovaného přeřazení rychlostního stupně na obrazovce palubního počítače. Volitelnou součástí výbavy je vyhřívání zadních sedadel se dvěma úrovněmi výkonu.

Novinkou je i začlenění displeje zadní parkovací kamery do stropního zpětného zrcátka. Displej s vysokým rozlišením se objeví ve zpětném zrcátku po zařazení zpátečky, lze ovšem kdykoli manuálně vypnout. Jas displeje se navíc automaticky upravuje podle intenzity okolního světla.

Upravením aerodynamiky a použitím pneumatik s nízkým valivým odporem se snížila spotřeba paliva. Například u verze s motorem 2.0 dCi o výkonu 150 k došlo ke snížení spotřeby o 0,7 litru (nyní 6,4 l).

Inovované vozy X-Trail budou na českém trhu dostupné od konce září. Ceny zatím importér neuvedl, ale lze očekávat stejné jako u odcházející generace.

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky