Nejdražší model Ferrari se dostal i do Česka, cena se vyhoupla bezmála na 50 milionů

LaFerrari Aperta je opravdu exluzivní vůz nové limitované edice, jehož výroba čítá pouhých 209 kousků. Český zástupce, který si jej bude moct dovolit, bude jediný svého druhu na našem území.   

Dvě stě devět kusů této limitované edice a do přímého prodeje zasáhnou necelé dvě stovky. Jedná se o sportovní vůz stáje Ferrari oveřené kvality, kde si jeho majitel bude muset sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Avšak jak bylo řečeno, bude jediný svého druhu na našem územ. Co by za to dali takoví milionáři v Rusku? 

Celým názvem Ferrari LaFerrari Aperta je hybridní supersport se stahovací střechou, pod jehož kapotou se skrývá 963 koní (708 kW). Když se toto obrovské číslo přenese na vozovku, je schopné udělat z nuly na sto za pouhé 2,9 sekundy a dosáhne maximální rychlosti až 350 km/h. 

Mezi samotné dominanty vozu patří i jeho lak, který je opravdu jediný svého druhu a nenajdeme jej na žádném z jiných konkurenčních vozů. Oproti klasické verzi Aperta je vůz technicky zdokonalen. Došlo zejména ke zpevnění konstrukce, která by měla být dostatečně odolná obzvláště za účelem otevřené střechy. 

O tom, že se jedná o jedinečný kousek, je přesvědčena i celá stáj Ferrari, která je dnes a denně zahrnuta řadou nabídek. Ona sama si ale bude určovat podmínky, komu bude nakonec vůz přislíben. A protože nechtějí, aby se auto dostalo do rukou kdekoho, podmínkou je prokázat naprostou loajalitu ke vzpínajícímu se koníkovi a v garáži mít „alespoň“ pět druhů vozů této značky. Základní cena vozu se pohybuje okolo 50 milionů korun, ale s veškerými příplatkami se může vyšplhat až na dvojnásobek. Zatímco se při koupi musí budoucí majitel zavázat k tomu, že si auto ponechá pouze pro osobní účely a už vůbec s ním nebude nakládat jako překupník, přesto se už někdo rozhodl pravidla porušit a na černém trhu je tato značka k vidění až za čtyřnásobek normální ceny. 

Ačkoliv se na podobného hříšníka dá přijít, automobilka s ním nehodlá naložit nijak jinak, než že ho odstaví od prodeje dalších limitovaných edicí své značky. Ale i tak to může být pro potenciální zájemce, kteří takto uvažují, velice výnosný obchod. Ferrari letos slaví sedmdesáté výročí slavné italské značky a chtělo svým klenotem potěšit jejich nejbližší příznivce. Auto v sobě ukrývá tolik překvapení, co se ani normální prostě pracující člověk nedoví, dokud se s ním sám nesveze. 

Foto: Ferrari

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky