Nástupce BMW 5 GT je tu a může se pyšnit řadou vylepšení

Německá automobilka oficiálně představila charakter nového vozu BMW 6 Gran Turismo, které oproti svému předchůdci vyzařuje mnohem jasnější barvy a nabídne extra porci luxusu. Na trh se dostane až v listopadu a zákazník si bude moct vybrat ze tří druhů motorů.

Silueta sice připomíná svého předchůdce, přesto šlo auto s novou řadou zase o kus dál. Díky odlehčené konstrukci se model GT 6 zbavil až 150 přebytečných kilogramů a spolu se značným aerodynamickým vylepšením vůz disponuje lepšími jízdními vlastnostmi včetně úspornějšího provozu. Vývoj směrem kupředu podtrhuje i sportovní charakter specificky tvarovaných nárazníků, kde přední z nich zaujme velkými otvory ve spodní části pro nasávání vzduchu. Mezi další hvězdné prvky patří modře lakované brzdné třmeny nebo lesknoucí se lišty podél bočních oken v černém zbarvení. 

BMW šesté řady je nově vybaveno jednodílnými pátými dveřmi, které se podobně jako u Škody Superb ovládají elektronicky. Celkový objem prostoru pro ukládání zavazadel je 610 litrů, což je o 110 litrů více, než tomu bylo u předchozího modelu. K většímu úložnému prostoru lze využít i sklápějících se zadních sedaček, jež jsou mezi sebou v poměru 40 : 20 : 40, které lze pomocí tlačítka sklopit. Díky tomu zvýšíte objem o dalších 1190 litrů.

Několika zásadními proměnami si prošel i inzeriér, kde je potřeba zmínit nově vyvýšené položení sportovních sedaček, jež vylepšují rozhled všemi směry. Celá kabina je navržena tak, aby všem spolucestujícím bylo umožněno co největšího pohodlí, a to i přes plošší linii střechy vozu. Totéž platí pro kompletní odhlučení nejen v oblasti střechy, ale i přes dveře. Lahodným překvapením je elektrická kontrola sklonu opěradel, které lze ovládat pouhým stistknutím tlačítka.  

Celá paleta motorů pro GT 6 bude vybavena těmi nejmodernějšími technologiemi TwinPower Turbo a budou doplněny osmistupňovou automatickou převodovkou Steptronic. K dispozici bude na výběr ze tří zážehových motorů, jejichž nabídka začíná na dvoulitrovém čtyřválci o výkonu 190 kW (258 koní) a z nuly na sto kilometrů v hodině se dostane za 6,3 sekundy. Druhý v pořadí bude třílitrový šestiválec o výkonu 250 kW (340 koní), s nímž se z klidu na sto dostane za 5,4 sekundy. Třetí jmenovaný nás čeká naftový motor, jenž bude poháněn třílitrovým šestiválcem o výkonu 195 kW (265 koní) Z nuly na sto se dostane za 6 sekund. K oběma šestilitrům lze volit možnost dokoupení pohonu na všechna čtyři kola. 

Asistenční systémy řidiče využívají stereo kamery, ultrazvukových senzorů a volitelně dodávaného radaru. Nebude chybět ani služba BMW Connected, s níž jste ve spojení se vším, co považujete za důležité. GT 6 se oficiálně představí na autosalonu ve Frankfurtu již toto září a do prodeje se dostane o dva měsíce později.

Foto: BMW

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky